fbpx
Porady dietetyczne

Najlepsze posiłki przed zawodami

Rankiem, w dniu zawodów, najlepiej spożywać produkty, które jedliśmy przed długimi wybieganiami i nie oddziaływały niekorzystnie na nasz żołądek.
najlepsze posilki przed zawodami

Rankiem, w dniu zawodów, najlepiej spożywać produkty, które jedliśmy przed długimi wybieganiami i nie oddziaływały niekorzystnie na nasz żołądek (nie eksperymentujemy z jedzeniem na chwilę przed startem!).

Najlepsze pożywienie stanowi pokarm bogaty w węglowodany, które szybko i sprawnie zmieniają się na paliwo dla naszego organizmu. Może to być, na przykład, bajgel z miodem i odrobiną masła orzechowego, jeśli przywyknęliśmy do trawienia takiego połączenia, które skrywa sporo węglowodanów, trochę białka i tłuszczu.

Felicia Stoler, dietetyk i fizjolog sportowy z New Jersey, która napisała książkę „Living Skinny in Fat Genes: The Healthy Way to Lose Weight and Feel Great,” (książka nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia – przyp. red.) ma klientów dla których dietę przed zawodami stanowią dania zazwyczaj kwalifikujące się na lunch lub obiad – sushi rolls czy pizza – tuż przed porannymi zawodami. Wszystko zależy od tego, co nasz organizm nauczył się tolerować.

Stoler twierdzi, żę „najlepsze posiłki to te bogate w węglowodany, białko i tłuszcz. Wybór jedzenia jest różny w zależności od personalnych preferencji i smaku. Warto rozważyć zjedzenie tego, co praktykujemy jeść – posłuż się wybieganiami by poćwiczyć swoją strategię paliwową, która powinna zawierać plan nawadniania. Kluczowe jest wyczucie czasu spożycia posiłku przed zawodami. Czym bliżej jesteśmy biegania, tym bardziej płynne i lekkostrawne powinno być nasze jedzenie. Na przykład, dwie godziny przed zawodami, możesz zjeść zróżnicowany pożywny posiłek w formie stałej. Od godziny do 30 minut, zjedz coś w stylu banana, jogurtu czy puddingu. Jeśli zostało mniej niż 30 minut, spożywaj jedynie płyny i w tej sytuacji, jedynie płyny zawierające węglowodany.”

Pani dietetyk Stoler zaleca jedzenie owsianki, bajgli, tostów, owoców, masła orzechowego, jajek, makaronu, płatków ryżowych, warzyw, jogurtu i płatków śniadaniowych.

A jaki posiłek u Ciebie wiedzie prym przed zawodami? Prześlij nam swoją odpowiedź na adres [email protected]. Dla autora najciekawszej odpowiedzi – niespodzianka.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Witaminowa bomba - owocowa rozkosz
Następny wpis
Kiedy woda staje się groźna
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu