fbpx
Zapowiedzi imprez

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski wybiega poza granice stolicy

Po raz pierwszy w swojej wieloletniej historii Maraton Warszawski połączy uczestników biegnących poza granicami stolicy! Dzięki wyjątkowej formule…
PZU Maraton Warszawski 2019 09 29 Warszawa 633


Po raz pierwszy w swojej wieloletniej historii Maraton Warszawski połączy uczestników biegnących poza granicami stolicy! Dzięki wyjątkowej formule biegu wirtualnego, w 42. PZU ORLEN Maratonie Warszawskim mogą wystartować biegacze na trasach w całej Polsce i w najodleglejszych zakątkach świata. Swój udział zadeklarowali już sportowcy ze Skandynawii, z Wysp Brytyjskich, Izraela a także Chin, Japonii czy Indii! Wciąż można dołączyć to tego międzynarodowego grona, ponieważ zapisy na bieg wirtualny są w dalszym ciągu otwarte! Najważniejszy bieg maratoński w Polsce, organizowany nieprzerwanie od 1979 roku, odbędzie się w dniach 26 i 27 września tego roku.

Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od startu 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego – wydarzenia, które będzie jedną z nielicznych tego typu imprez biegowych w tym roku w Polsce. Zapisy na tegoroczny bieg stacjonarny, w którym ze względów bezpieczeństwa wystartuje ograniczona liczba 1000 biegaczy, zostały już zamknięte. Wciąż można jednak wziąć udział w tym święcie sportu, zapisując się do biegu wirtualnego na dystansie 42, 21, 10 lub 5 kilometrów.

– Zainteresowanie udziałem w tegorocznym Maratonie Warszawskim było duże, ale w związku z trwającą na świecie pandemią Covid-19, zmuszeni byliśmy ograniczyć pulę zawodników mogących wystartować w biegu stacjonarnym. Dla tych, dla których zabrakło miejsca na liście startowej przygotowaliśmy alternatywę w postaci biegu wirtualnego, który umożliwia udział w imprezie z każdego miejsca na świecie, co dla nas, jako organizatorów będzie historycznym wydarzeniem. Dokładamy wszelkich starań, aby zawodnicy biegnąc na swoich ulubionych trasach poczuli się prawdziwymi uczestnikami 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. Zachęcam do udziału w biegu wirtualnym wszystkich – całe rodziny, w tym także mniej doświadczonych biegaczy, ponieważ oprócz maratonu i półmaratonu, w wirtualnej rywalizacji znalazły się również biegi na dystansie 10 oraz 5 kilometrów  – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”. 

Na bieg wirtualny zapisało się już ponad 1500 biegaczy. Maraton pobiegnie w tym roku we wszystkich największych miastach Polski, a także w najodleglejszych zakątkach Europy i Azji. Niewykluczone, że grono biegaczy rozleje się jeszcze na pozostałe kontynenty. 

PZU Maraton Warszawski 2019 09 29 Warszawa 568
Wirtualny Maraton Warszawski powiększa swój zasięg na niemal cały świat!

Biegacze pobiegną w ostatni weekend września

Bieg wirtualny należy odbyć w dniach 26-27 września, a uczestnikom pomoże w tym dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, dostępna w systemach operacyjnych Android oraz iOS. Zalogować się do niej można używając adresu mailowego i hasła, użytych w panelu rejestracyjnym. Dzięki aplikacji mobilnej każdy z biegnących zawodników będzie miał wszystkie najważniejsze informacje związane z biegiem pod ręką. Z aplikacją uczestnicy będą mogli także zarejestrować swój bieg i otrzymać wynik zaraz po pokonaniu wybranego przez siebie dystansu.

Znajdź kompanów na wspólny bieg

Na specjalnie przygotowanej oraz aktualizowanej na bieżąco mapie, zawodnicy mogą sprawdzić lokalizację wszystkich uczestników biorących udział w 42. PZU ORLEN Maratonie Warszawskim. Na utworzonej mapie widać w jak wielu miejscach w kraju i poza nim znaleźć można kompanów do wspólnego pokonania wskazanego dystansu. Wystarczy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, opublikować wiadomość i poszukać biegaczy w najbliższej okolicy.

Kliknij, aby otworzyć mapę:

42 MW fb 1200
Mapa lokalizacji biegu wirtualnego.

Koszulka i medal także dla biegaczy wirtualnych

Uczestnicy biegu wirtualnego mają szansę otrzymać również wyjątkowy medal, a także pamiątkową koszulkę techniczną marki New Balance. 

– Pakiety startowe dostępne są w różnych konfiguracjach, dlatego każdy zawodnik znajdzie odpowiednią dla siebie opcję. Należy się jednak pospieszyć z rejestracją, aby otrzymać pakiet jeszcze przed startem. Pakiety, również te na bieg stacjonarny, wysyłane będą na wskazany podczas rejestracji adres zamieszkania. Wszystko to ze względu na obostrzenia sanitarne jakie zmuszeni byliśmy wprowadzić w tym roku dodaje Marek Tronina.

collage
Organizator stworzył kilka wersji pakietu startowego.

Charytatywny wymiar biegania

Organizatorzy szczególnie mocno zachęcają uczestników do włączenia się do społeczności #BiegamDobrze i zapisania się na bieg wirtualny ścieżką charytatywną. Akcja #BiegamDobrze towarzyszy imprezom Fundacji „Maraton Warszawski” od 2015 roku i dzięki niej zebrano już 5 mln zł. W jej ramach każdy uczestnik może wesprzeć najbliższą swojemu sercu, jedną z dziewięciu organizacji charytatywnych.

Maraton nieprzerwanie 42 rok z rzędu

Maraton Warszawski jako jedna z nielicznych imprez masowych w kraju szczyci się tradycją nieprzerwanej organizacji przez kolejnych 41 lat. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że odbywał się on nawet w okresie stanu wojennego. Podczas 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego w biegu stacjonarnym pobiegnie 1000 szczęśliwców podzielonych na 4 tury. Zawodnicy zmierzą się z dystansem maratońskim, w samym centrum stolicy w ostatni weekend września. Trasa biegu zlokalizowana jest na 5-kilometrowej pętli prowadzącej m.in. przez Krakowskie Przedmieście oraz ulicę Miodową. Centrum wydarzeń, a także metę zmagań stanowił będzie Plac Teatralny. Podczas imprezy panować będzie reżim sanitarny.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ALTRA DUO 1.5 - test butów
Następny wpis
SpiroTiger – bądź o jeden oddech przed innymi
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu