fbpx
Pozostałe

Trening jesienią – o czym biegacz musi pamiętać, by się nie przeziębić?

Trening w typowo jesiennych warunkach z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Coraz niższa temperatura powietrza, częste opady i trudności w doborze odpowiedniego stroju mogą być przyczyną...
trening jesienia o czym biegacz musi pamietac by sie nie przeziebic

Trening w typowo jesiennych warunkach z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Coraz niższa temperatura powietrza, częste opady i trudności w doborze odpowiedniego stroju mogą być przyczyną częstych infekcji górnych dróg oddechowych, które w okresie jesienno-zimowym są prawdziwym utrapieniem biegaczy. O czym należy pamiętać, by popularne powiedzenie „sport to zdrowie!” nie nabrało ironicznego charakteru?

Odpowiedni strój chroni przed zachorowaniem

Jedną z podstawowych trudności, z którymi muszą zmierzyć się trenujący jesienią, jest dobór odpowiedniego stroju. Kombinezon biegacza powinien przede wszystkim utrzymywać prawidłową ciepłotę ciała, a więc chronić zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Poza tym ubiór musi być dość lekki i elastyczny, aby nie utrudniać wykonywania ruchów, co z pewnością zmniejszałoby efektywność treningu i mogło prowadzić do kontuzji. Należy więc unikać ubierania się na tzw. cebulkę, szczególnie w odzież wykonaną z bawełny – trzeba bowiem pamiętać, że nie odprowadza ona wilgoci. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w wysokiej jakości długą bieliznę termoaktywną, która spełnia wszystkie powyższe wymagania, przez co pozwala uchronić się przed wszelkimi infekcjami będącymi następstwem utrzymywania niewłaściwej temperatury ciała w czasie treningu. W chłodniejsze dni warto również ubrać lekką, sportową kurtkę wyposażoną w kaptur z daszkiem – ułatwi to trening w czasie jesiennych opadów.

Trening z infekcją

Infekcji wirusowych nie zawsze można jednak uniknąć. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Z jednej strony osoby uprawiające sport wyczynowo nie lubią „odpuszczać” zaplanowanego treningu, z drugiej jednak intensywny wysiłek w czasie choroby może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto dokładnie obserwować sygnały wysyłane przez organizm i kierować się zdrowym rozsądkiem – dotyczy to zwłaszcza monitorowania temperatury ciała. Kiedy przed wyjściem na trening przekracza ona 37 stopni Celsjusza, to warto odpuścić bieganie tego dnia – dotyczy to zarówno amatorów, jak też wytrawnych biegaczy.

Prócz symptomów, które stanowią przeciwwskazanie do treningu, w przebiegu infekcji pojawiają się też objawy niestanowiące bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale mające wpływ na efektywność ćwiczeń – jednym z nich jest na przykład zatkany nos. Można go jednak skutecznie udrożnić dostępnymi w aptece preparatami w sprayu. Inhalacje na katar czy też środki z ksylometazoliną powodują zmniejszenie obrzęku śluzówki nosa, co ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny i zapewnia optymalną wymianę gazową w czasie biegu, zwiększając jednocześnie efektywność treningu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zimowy trening: gdzie warto się wybrać?
Następny wpis
Rytmy sekwencyjne

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu