fbpx
default thumbnail

Periodyzacja treningu wytrzymałościowego

Ważnym problemem jest periodyzacja treningu wytrzymałościowego oraz dobór odpowiednich obciążeń treningowych.

Ważnym problemem jest periodyzacja treningu wytrzymałościowego oraz dobór odpowiednich obciążeń treningowych.

Ważnym problemem jest periodyzacja treningu wytrzymałościowego oraz dobór odpowiednich obciążeń treningowych. Postulat periodycznej struktury treningu wiąże się z występowaniem po każdym wyczerpaniu pewnego okresu, najbardziej sprzyjającego do podjęcia następnej pracy treningowej. W przebiegu całego szeregu zmian wywołanych wysiłkiem zanotowano występowanie trzech kolejnych i wzajemnie się warunkujących faz, tj.: wyczerpania, odnowy i odnowy z nadwyżką lub: wyczerpania, kompensacji i superkompensacji.

Ten 3-fazowy przebieg odnosi się przede wszystkim do zużywanych źródeł energii, ale również do zużycia podstawowej struktury, tj. białka mięśniowego. Po jednorazowych wysiłkach faza superkompensacji wcześniej czy później zanika, a organizm wraca do stanu wyjściowego. Natomiast przy wysiłkach powtarzanych zmiany odpowiedzialne za okres superkompensacji nie znikają całkowicie, lecz stopniowo się utrwalają, zwiększając w ten sposób potencjał energetyczny, a w końcowym efekcie – zdolność do wysiłków fizycznych.

Przedłużenie odpoczynku poza okres superkompensacji obniża efekt treningu, ponieważ zbyt długie przerwy powodują zanikanie korzystnych jej objawów. Występowanie więc cyklicznych zmian wywołanych wysiłkiem treningowym dyktuje konieczność periodyzacji treningu. Zrozumiałe jest, że czas podstawowego cyklu treningowego jest różny i zależny od rodzaju wysiłku treningowego. Po krótkich intensywnych wysiłkach występowanie i zanikanie okresu superkompensacji ma miejsce po kilkunastu godzinach (dla sprintera). Trening więc może być stosowany często (codziennie). Po cięższych i bardziej wyczerpujących treningach wzrost wydolności może nastąpić dopiero po kilku dniach. Zatem poznanie przebiegu procesów wypoczynkowych (na tym polega tzw. “czucie treningowe”) stanowi podstawowy klucz do racjonalnego opracowania periodycznej struktury treningu wytrzymałościowego.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
default thumbnail

Przyswajalność obciążenia

Następne
default thumbnail

Plan treningowy

Powiązane artykuły

default thumbnail
Czytaj dalej

Trening zawodników początkujących

Zakładam, że zawodnik potrafi przebiec w wolnym tempie 3-4 km, czyli zna zasady rozbiegania i rozruchu. Trening z tym zawodnikiem przeprowadzamy na oznaczonych w lesie, w terenie dwóch pętlach.
default thumbnail
Czytaj dalej

Rozbieganie

Jest to dość specyficzny rodzaj pracy treningowej wykonywanej w terenie.
zacznij biegać z od zera do runnera!
Zadbaj z nami o swoje zdrowie i bezstresowo zacznij biegać 60 min bez przerwy.
Zacznij swoją przemianę od Zera do Runnera