fbpx
bmi

Odchudzanie z największym bublem – BMI może zdołować!

Wskaźnik BMI – Body Mass Index jest powszechnie wykorzystywany w odchudzaniu. Czy słusznie?

Wskaźnik BMI – Body Mass Index jest powszechnie wykorzystywany w odchudzaniu. Czy słusznie?

Czym jest BMI?

Body Mass Index zwany inaczej wskaźnikiem Queteleta II, to współczynnik powstały na skutek podzielenia masy ciała przez kwadrat wysokości (wzrostu) podany w metrach.

Przykładowo:

 • Moja waga: 75kg
 • Mój wzrost: 1, 73m

Obliczanie BMI:

BMI = 75 : (1,73)2 = 25,01 – mój BMI podstawiam do poniższych klasyfikacji.

a) wg podstawowej klasyfikacji:

 • < 18,5 – niedowaga
 • 18, 5 – 24,99 – wartość prawidłowa
 • ≥ 25,0 – nadwaga

b) wg poszerzonej klasyfikacji:

 • < 16, 0 – wygłodzenie
 • 16,0 – 16,99 – wychudzenie
 • 17,0 – 18,49 – niedowaga
 • 18,5 – 24,99 – wartość prawidłowa
 • 25,0 – 29,99 – nadwaga
 • 30,0 – 34,99 – I stopień otyłości
 • 35,0 – 39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
 • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Niestety mam nadwagę

Wskaźnik Body Mass Index, który według podstawowej i rozszerzonej klasyfikacji informuje mnie, że mam nadwagę, dobił mnie. Wydał niekorzystny wyrok. Jak to możliwe? Przecież biegam 20km w tempie 4 minut na km, chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze, a w wolnej chwili spaceruję z psem. Na szczęście jestem „biegającym mięśniakiem” i tłuszczu u mnie malutko. Otrzymując wynik człowiek chciał się załamać…

Szalona popularność Body Mass Index

BMI początkowo zostało wypromowane przez zagraniczne firmy specjalizujące się w produkcji preparatów wspomagających odchudzanie i leniwych lekarzy, którym ciężko jest w ciągu 5 minut przebadać pacjenta specjalistycznie. Znacznie łatwiej zapytać o wzrost i wagę, podstawić do wzoru, pokręcić głową i bąknąć o nadwadze pacjenta. BMI jest wszechobecny. Prasa, Internet to miejsca, gdzie znajdziemy cud diety i plany na redukcję masy tłuszczowej, które gwarantują, że uzyskamy wymarzone ciało. Jak ognia unikam dietetyka czy stronę promującą BMI.  Jest to żerowanie na ludzkich emocjach, pragnieniach. Osoba chcąca schudnąć jest w stanie wiele poświecić, zaryzykować. Przyciągana widmem szybkiego schudnięcia kupuje online gotowe szablony diety i treningu, w żadnym stopniu niedostosowane do jej indywidualnych potrzeb, możliwości.

Zalety są dwie

BMI może być motywatorem do pracy i miarą postępów (wśród osób z zaawansowaną nadwagą i otyłych) – więcej się nie dopatrzyłem.

Porozmawiajmy o wadach

BMI ma ich klika. Największy to wprowadzanie w błąd. Kulturyści, czy ludzie aktywni, dobrze zbudowani często zostają sklasyfikowani przez Body Mass Index, jako osoby z nadwagą lub otyłością, gdy w rzeczywistości mają znikome ilości tłuszczu. Nie jest uniwersalny. Wskaźnik nie sprawdzi się u kobiet w ciąży i osób starszych. Propagatorzy BMI krzyczą, że jest pomocny w diagnozowaniu niektórych schorzeń. Czy rzeczywiście tak jest? Nie łatwiej poświecić pacjentowi trochę więcej czasu i przebadać go profesjonalnie. Nie iść na skróty!

Zacząłem biegać i chudnę w oczach, a BMI twierdzi, że przytyłem

Trening fizyczny zmienia strukturę mięśnia. Powoduje poprawę jego „konstrukcji”. Włókna stają się bardziej wytrzymałe, silniejsze. W sportowym żargonie określa się to zjawisko, jako „nabite mięśnie”. Tłuszczu mamy mniej, ale waga utrzymuje się lub lekko wzrasta. Niestety, BMI bazując tylko i wyłącznie na dwóch aspektach (masa ciała i wzrost) nie jest w stanie tego wyłapać i doprowadza użytkownika do frustracji, informując go o otyłości lub nadwadze.

Więcej dostrzeżesz gołym okiem i z miarką w ręku

Zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i schowaj na miesiąc do szafy. Ubierz buty i wyjdź pobiegać, spaceruj, korzystaj z basenu, siłowni, poczuj wiatr we włosach jadąc na rowerze.

Posmakuj życia! Użalanie się nad sylwetką nie przyniesie rezultatu. Wszystko zależy od ciebie. W tobie drzemie siła, obudź ją!

Po miesiącu ponownie zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i porównaj z wynikami z zeszłego miesiąca.

Zadowolony/zadowolona?

Nie mogę ci zagwarantować, że twoja waga spadła. Mogę powiedzieć, że twoja sylwetka wygląda lepiej, szczuplej, poprawiła ci się kondycja, jesteś radośniejszą, pewną siebie osobą!

Gratuluję! W przyszłym roku przebiegniesz maraton!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
adidas running spot

Zupełnie nowy adidas Running Spot rusza w trasę!

Następne
poradnia biegacza kolka podczas biegu jak sobie z nia radzic przyczyny powstawania kolki

Kolka podczas biegu - jak sobie z nią radzić? Przyczyny powstawania kolki - Poradnia Biegacza

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM