fbpx
Odchudzanie przez bieganie

Odchudzanie z największym bublem – BMI może zdołować!

Wskaźnik BMI - Body Mass Index jest powszechnie wykorzystywany w odchudzaniu. Czy słusznie?
bmi

Wskaźnik BMI – Body Mass Index jest powszechnie wykorzystywany w odchudzaniu. Czy słusznie?

Czym jest BMI?

Body Mass Index zwany inaczej wskaźnikiem Queteleta II, to współczynnik powstały na skutek podzielenia masy ciała przez kwadrat wysokości (wzrostu) podany w metrach.

Przykładowo:

  • Moja waga: 75kg
  • Mój wzrost: 1, 73m

Obliczanie BMI:

BMI = 75 : (1,73)2 = 25,01 – mój BMI podstawiam do poniższych klasyfikacji.

a) wg podstawowej klasyfikacji:

  • < 18,5 – niedowaga
  • 18, 5 – 24,99 – wartość prawidłowa
  • ≥ 25,0 – nadwaga

b) wg poszerzonej klasyfikacji:

  • < 16, 0 – wygłodzenie
  • 16,0 – 16,99 – wychudzenie
  • 17,0 – 18,49 – niedowaga
  • 18,5 – 24,99 – wartość prawidłowa
  • 25,0 – 29,99 – nadwaga
  • 30,0 – 34,99 – I stopień otyłości
  • 35,0 – 39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Niestety mam nadwagę

Wskaźnik Body Mass Index, który według podstawowej i rozszerzonej klasyfikacji informuje mnie, że mam nadwagę, dobił mnie. Wydał niekorzystny wyrok. Jak to możliwe? Przecież biegam 20km w tempie 4 minut na km, chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze, a w wolnej chwili spaceruję z psem. Na szczęście jestem „biegającym mięśniakiem” i tłuszczu u mnie malutko. Otrzymując wynik człowiek chciał się załamać…

Szalona popularność Body Mass Index

BMI początkowo zostało wypromowane przez zagraniczne firmy specjalizujące się w produkcji preparatów wspomagających odchudzanie i leniwych lekarzy, którym ciężko jest w ciągu 5 minut przebadać pacjenta specjalistycznie. Znacznie łatwiej zapytać o wzrost i wagę, podstawić do wzoru, pokręcić głową i bąknąć o nadwadze pacjenta. BMI jest wszechobecny. Prasa, Internet to miejsca, gdzie znajdziemy cud diety i plany na redukcję masy tłuszczowej, które gwarantują, że uzyskamy wymarzone ciało. Jak ognia unikam dietetyka czy stronę promującą BMI.  Jest to żerowanie na ludzkich emocjach, pragnieniach. Osoba chcąca schudnąć jest w stanie wiele poświecić, zaryzykować. Przyciągana widmem szybkiego schudnięcia kupuje online gotowe szablony diety i treningu, w żadnym stopniu niedostosowane do jej indywidualnych potrzeb, możliwości.

Zalety są dwie

BMI może być motywatorem do pracy i miarą postępów (wśród osób z zaawansowaną nadwagą i otyłych) – więcej się nie dopatrzyłem.

Porozmawiajmy o wadach

BMI ma ich klika. Największy to wprowadzanie w błąd. Kulturyści, czy ludzie aktywni, dobrze zbudowani często zostają sklasyfikowani przez Body Mass Index, jako osoby z nadwagą lub otyłością, gdy w rzeczywistości mają znikome ilości tłuszczu. Nie jest uniwersalny. Wskaźnik nie sprawdzi się u kobiet w ciąży i osób starszych. Propagatorzy BMI krzyczą, że jest pomocny w diagnozowaniu niektórych schorzeń. Czy rzeczywiście tak jest? Nie łatwiej poświecić pacjentowi trochę więcej czasu i przebadać go profesjonalnie. Nie iść na skróty!

Zacząłem biegać i chudnę w oczach, a BMI twierdzi, że przytyłem

Trening fizyczny zmienia strukturę mięśnia. Powoduje poprawę jego „konstrukcji”. Włókna stają się bardziej wytrzymałe, silniejsze. W sportowym żargonie określa się to zjawisko, jako „nabite mięśnie”. Tłuszczu mamy mniej, ale waga utrzymuje się lub lekko wzrasta. Niestety, BMI bazując tylko i wyłącznie na dwóch aspektach (masa ciała i wzrost) nie jest w stanie tego wyłapać i doprowadza użytkownika do frustracji, informując go o otyłości lub nadwadze.

Więcej dostrzeżesz gołym okiem i z miarką w ręku

Zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i schowaj na miesiąc do szafy. Ubierz buty i wyjdź pobiegać, spaceruj, korzystaj z basenu, siłowni, poczuj wiatr we włosach jadąc na rowerze.

Posmakuj życia! Użalanie się nad sylwetką nie przyniesie rezultatu. Wszystko zależy od ciebie. W tobie drzemie siła, obudź ją!

Po miesiącu ponownie zważ się. Stań przed lustrem. Zrób sobie zdjęcie. Zmierz obwód łydek, ud, tali, klatki piersiowej, ramion. Zapisz je na kartce i porównaj z wynikami z zeszłego miesiąca.

Zadowolony/zadowolona?

Nie mogę ci zagwarantować, że twoja waga spadła. Mogę powiedzieć, że twoja sylwetka wygląda lepiej, szczuplej, poprawiła ci się kondycja, jesteś radośniejszą, pewną siebie osobą!

Gratuluję! W przyszłym roku przebiegniesz maraton!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zupełnie nowy adidas Running Spot rusza w trasę!
Następny wpis
Kolka podczas biegu - jak sobie z nią radzić? Przyczyny powstawania kolki - Poradnia Biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu