fbpx
mlodzi zbyt zdolni 03

Młodzi zbyt zdolni?

Zachęcamy do uprawiania sportu od najmłodszych lat. Przy większości imprez biegowych odbywają się zawody dla dzieci. I… mamy efekty! Aleksandra Piotrowska biegnie dystans 100 m w czasie 12.79 sek!

Zachęcamy do uprawiania sportu od najmłodszych lat. Przy większości imprez biegowych odbywają się zawody dla dzieci. I… mamy efekty! Aleksandra Piotrowska biegnie dystans  100 m w czasie 12.79 sek!

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Ola… ma dopiero 12 lat i jest niecałą sekundę gorsza od Ewy Swodoby, aktualnej rekordzistki Polski Młodziczek na tym dystansie! Imponujący rezultat tej młodej damy padł w miniony weekend 20 maja 2017 roku podczas wojewódzkich mistrzostw organizowanych we Włocławku przez tamtejszy klub LKS Vectra. Warto dodać, że dla Oli tegoroczny sezon jest pierwszy w jej karierze startowej!

Ta niebywała eksplozja talentu zachwyca, ale również budzi obawy. Czy to aby nie za wcześnie na bieganie na takim poziomie? Historia odnotowała kilka przypadków małych sportowych geniuszy. Należy do nich hinduski chłopiec Budhia Singh, który w wieku 4 lat przebiegł dystans 65 km. Można więc powiedzieć, że stał się najmłodszym ultramaratończykiem na świecie. Indyjska prasa okrzyknęła go „cudownym chłopcem” i zawiesiła mu na szyi olimpijskie medale, a jego przybrany ojciec stosował wobec niego bardzo radykalne metody treningowe. Dziś Budhia ma 15 lat. Nadal jest lokalną legendą, ale mówi się, że dni jego sportowej chwały już minęły. O jego udziale w igrzyskach media już zapomniały i akcentują, że dzisiaj lokalny bohater nie potrafi wygrać nawet zawodów szkolnych.

mlodzi-zbyt-zdolni-01

Niedawno było również głośno o rówieśniczce Oli Piotrowskiej, która brała udział w zawodach na 5km, a przypadkowo przebiegła… półmaraton! LeeAdianez Rodriguez-Espada miała wziąć udział w biegu towarzyszącym Rochester Halfmarathon w USA, ale w wyniku pomyłki znalazła się na trasie 21 km 097m! Na 6. kilometrze dziewczynka zorientowała sie, że coś jest nie tak, ale postanowiła pójść za ciosem i dotarła na metę półmaratonu w czasie 2:43! Nieoficjalnie była najszybsza w swojej grupie wiekowej (przypomnijmy, że kategorie wiekowe na dystansach takich jak półmaraton czy maraton nie przewidują startów osób poniżej 18 roku życia). W tym przypadku nie było mowy o żadnej presji ze strony rodziców – mama LeAdianez odetchnęła z ulgą, kiedy zobaczyła córkę całą i zdrową.

mlodzi-zbyt-zdolni-02

Co więc powinno się robić w przypadku, gdy młody człowiek okazuje się zbyt zdolny jak na swój wiek? Oczywiście, taki przebłysk formy w młodym wieku oznacza ogromny talent i potencjał, który można wykorzystać w przyszłości. Eksperci zalecają cierpliwość – nie trzeba od razu decydować się na reżim klubu sportowego, czasem wystarczą zajęcia WF urozmaicone konsultacjami szkoleniowymi i treningami poprzez zabawę. Organizm na tym etapie rozwoju ma inne potrzeby niż wyczynowy sport. Co nie przeszkadza mocno trzymać kciuków za bardzo młode talenty, takie jak Ola Piotrowska!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
spotkanie z dominika stelmach i bartkiem olszewskim mistrzami wings for life 02

Spotkanie z Dominiką Stelmach i Bartkiem Olszewskim - Mistrzami Wings For Life

Następne
100 triathlonow w 100 dni 01

Ona i on - 100 triathlonów w sto dni!

Powiązane artykuły

van niekerk w polowie drogi do miana krola sprintu
Czytaj dalej

Van Niekerk w połowie drogi do miana „króla sprintu”!

Piątego dnia 16. Mistrzostw Świata wszyscy czekali na ostatni finał wieczoru, czyli bieg na 400 metrów, w którym pierwszoplanową rolę miał odgrywać Wayde Van Niekerk – biegacz mianowany przez samego Usaina Bolta na nowego „króla sprintu”. Rywali miał mocnych, ale i tym razem udźwignął presję.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM