fbpx
News & Technologie

Młodzi zbyt zdolni?

Zachęcamy do uprawiania sportu od najmłodszych lat. Przy większości imprez biegowych odbywają się zawody dla dzieci. I… mamy efekty! Aleksandra Piotrowska biegnie dystans 100 m w czasie 12.79 sek!
mlodzi zbyt zdolni 03

Zachęcamy do uprawiania sportu od najmłodszych lat. Przy większości imprez biegowych odbywają się zawody dla dzieci. I… mamy efekty! Aleksandra Piotrowska biegnie dystans  100 m w czasie 12.79 sek!

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Ola… ma dopiero 12 lat i jest niecałą sekundę gorsza od Ewy Swodoby, aktualnej rekordzistki Polski Młodziczek na tym dystansie! Imponujący rezultat tej młodej damy padł w miniony weekend 20 maja 2017 roku podczas wojewódzkich mistrzostw organizowanych we Włocławku przez tamtejszy klub LKS Vectra. Warto dodać, że dla Oli tegoroczny sezon jest pierwszy w jej karierze startowej!

Ta niebywała eksplozja talentu zachwyca, ale również budzi obawy. Czy to aby nie za wcześnie na bieganie na takim poziomie? Historia odnotowała kilka przypadków małych sportowych geniuszy. Należy do nich hinduski chłopiec Budhia Singh, który w wieku 4 lat przebiegł dystans 65 km. Można więc powiedzieć, że stał się najmłodszym ultramaratończykiem na świecie. Indyjska prasa okrzyknęła go „cudownym chłopcem” i zawiesiła mu na szyi olimpijskie medale, a jego przybrany ojciec stosował wobec niego bardzo radykalne metody treningowe. Dziś Budhia ma 15 lat. Nadal jest lokalną legendą, ale mówi się, że dni jego sportowej chwały już minęły. O jego udziale w igrzyskach media już zapomniały i akcentują, że dzisiaj lokalny bohater nie potrafi wygrać nawet zawodów szkolnych.

mlodzi-zbyt-zdolni-01

Niedawno było również głośno o rówieśniczce Oli Piotrowskiej, która brała udział w zawodach na 5km, a przypadkowo przebiegła… półmaraton! LeeAdianez Rodriguez-Espada miała wziąć udział w biegu towarzyszącym Rochester Halfmarathon w USA, ale w wyniku pomyłki znalazła się na trasie 21 km 097m! Na 6. kilometrze dziewczynka zorientowała sie, że coś jest nie tak, ale postanowiła pójść za ciosem i dotarła na metę półmaratonu w czasie 2:43! Nieoficjalnie była najszybsza w swojej grupie wiekowej (przypomnijmy, że kategorie wiekowe na dystansach takich jak półmaraton czy maraton nie przewidują startów osób poniżej 18 roku życia). W tym przypadku nie było mowy o żadnej presji ze strony rodziców – mama LeAdianez odetchnęła z ulgą, kiedy zobaczyła córkę całą i zdrową.

mlodzi-zbyt-zdolni-02

Co więc powinno się robić w przypadku, gdy młody człowiek okazuje się zbyt zdolny jak na swój wiek? Oczywiście, taki przebłysk formy w młodym wieku oznacza ogromny talent i potencjał, który można wykorzystać w przyszłości. Eksperci zalecają cierpliwość – nie trzeba od razu decydować się na reżim klubu sportowego, czasem wystarczą zajęcia WF urozmaicone konsultacjami szkoleniowymi i treningami poprzez zabawę. Organizm na tym etapie rozwoju ma inne potrzeby niż wyczynowy sport. Co nie przeszkadza mocno trzymać kciuków za bardzo młode talenty, takie jak Ola Piotrowska!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Spotkanie z Dominiką Stelmach i Bartkiem Olszewskim - Mistrzami Wings For Life
Następny wpis
Ona i on - 100 triathlonów w sto dni!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu