Magda Łączak wygrywa Transgrancanarie! Paweł Dybek dziewiąty.

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu – Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety. Bardzo dobre 9 miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody cyklu UTWT.

Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowowe biegi odbywające się na 5 kontynentach między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Marocco czy Patagonii.  Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania. Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startujących z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków. Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu mierzy 269 km. Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.

To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy. Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm. Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy. Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni) to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki. Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwycięźczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.

Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy. Wszystko zaczęło się w piątek o pólnocy polskiego czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa. Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser u Mityaewa. Na około 30-35 km do mety, stało się jasne, że Magda w takiej dyspozycji jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!


21maj(maj 21)00:0023(maj 23)18:00WyróżnionyGdańsk Maraton 5.5Maraton, sztafeta maratońska i 5km

magda-laczak-wygrywa-transgrancanarie-pawel-dybek-dziewiaty-02

Wszystko skończyło się jednak pomyślnie: po 15 godzinach i 18 minutach Magda pojawiła się na mecie. Przed kobietami finiszowali najlepsi Panowie w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygywając przy tym klasyfikację M40.

Wyniki Panów

  1. Pau Capell Gil; 12h:42
  2. Aurélien Collet; 12h:46
  3. Cristofer Clemente Mora; 13h:22. 
  1. Paweł Dybek; 14h37.

Wyniki kobiet

  1. Magdalena Łączak; 15h:18
  2. Andrea Huser; 15h:58
  3. Ekaterina Mityaewa; 16h:12

Foto – materiały własne

Przemysław Ząbecki

Szukasz sprawdzonego gabinetu fizjoterapeutycznego?