fbpx
magda laczak wygrywa transgrancanarie pawel dybek dziewiaty 01

Magda Łączak wygrywa Transgrancanarie! Paweł Dybek dziewiąty.

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu – Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety.

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu – Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety. Bardzo dobre 9 miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody cyklu UTWT.

Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowowe biegi odbywające się na 5 kontynentach między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Marocco czy Patagonii.  Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania. Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startujących z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków. Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu mierzy 269 km. Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.

To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy. Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm. Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy. Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni) to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki. Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwycięźczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.

Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy. Wszystko zaczęło się w piątek o pólnocy polskiego czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa. Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser u Mityaewa. Na około 30-35 km do mety, stało się jasne, że Magda w takiej dyspozycji jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej.

magda-laczak-wygrywa-transgrancanarie-pawel-dybek-dziewiaty-02

Wszystko skończyło się jednak pomyślnie: po 15 godzinach i 18 minutach Magda pojawiła się na mecie. Przed kobietami finiszowali najlepsi Panowie w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygywając przy tym klasyfikację M40.

Wyniki Panów

  1. Pau Capell Gil; 12h:42
  2. Aurélien Collet; 12h:46
  3. Cristofer Clemente Mora; 13h:22. 
  1. Paweł Dybek; 14h37.

Wyniki kobiet

  1. Magdalena Łączak; 15h:18
  2. Andrea Huser; 15h:58
  3. Ekaterina Mityaewa; 16h:12

Foto – materiały własne

Przemysław Ząbecki

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
gotowi na start w 4 gdansk maratonie 03

Gotowi na start w 4. Gdańsk Maratonie?

Następne
zele energetyczne do biegania jak jesc na trasie 01

Żele energetyczne do biegania – jak jeść na trasie?

Powiązane artykuły

salomon oraz intersport zapraszaja na warsztaty jak biegac w terenie 03
Czytaj dalej

SALOMON oraz INTERSPORT zapraszają na warsztaty JAK BIEGAĆ W TERENIE?

Dowiedz się więcej o TRAIL RUNNINGU! SALOMON oraz INTERSPORT zapraszają na warsztaty JAK BIEGAĆ W TERENIE? Od 7 września do 31 października w specjalnie wytypowanych 12 sklepach Intersport znajdujących się w: CH Sfera Bielsko-Biała, CH Arkadia Warszawa, CH Silesia Katowice, CH Manufaktura Łódź, CH Galeria Krakowska Kraków, CH Galeria Bałtycka Gdańsk, CH Magnolia Park Wrocław, CH Focus Park Bydgoszcz, CH Millenium Rzeszów, CH Riviera Gdynia, Zakopane oraz CH Kaskada Szczecin marka Salomon oraz Intersport przygotowała dla Was wyjatkową propozycję.
nowa trasa biegu oshee 10 km czy 14 kwietnia padnie nowy rekord polski 03
Czytaj dalej

Nowa trasa biegu OSHEE 10 km. Czy 14 kwietnia padnie nowy rekord Polski?

Trasa krótszego dystansu w ramach ORLEN Warsaw Marathon jest co roku szeroko dyskutowana, zarówno w kręgach uczestników, jak i wśród mieszkańców Warszawy, tłumnie dopingujących biegaczy. Wreszcie nadszedł ten moment, kiedy prezentujemy trasę biegu OSHEE 10 km, który wystartuje już 14 kwietnia o 9.00, razem z dystansem maratońskim.