fbpx
Zapowiedzi imprez

GORCE ULTRA-TRAIL – festiwal startuje już 2 sierpnia

Ochotnica Dolna po raz kolejny stanie się centrum sportowych emocji, goszcząc już 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich…
gut 1

Ochotnica Dolna po raz kolejny stanie się centrum sportowych emocji, goszcząc już 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail®. Malownicze szlaki Gorców przywitają miłośników biegania w dniach 2-4 sierpnia 2024 r., czyli tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia. W tym roku zawodnicy będą mogli ponownie wybrać spośród 8 dystansów o długości od 5 do 163 km. W tegorocznej edycji odbędzie się także klasyfikacja drużynowa. 

Gorce Ultra-Trail® to wyjątkowy festiwal biegów górskich, który łączy sport amatorski z regionalną kulturą i tradycyjną muzyką. Trasy prowadzą przez tereny Gorczańskiego Parku Narodowego, w okolicach wyniosłych wież widokowych i otoczeniu górskich potoków, lasów i łąk pełnych kwiatów.  Niezapomniane widoki na Tatry oraz unikalna muzyka płynąca z serc podhalańskich Górali to charakterystyczna cecha dla GUT.

gut 2
Gorce Ultra Trail – medale

Przyjazd w Gorce to także doskonała okazja do poznania smaku lokalnych produktów i degustacji potraw serwowanych przez przesympatyczne Panie z kilku Kół Gospodyń Wiejskich. Jak wynika z doniesień biegaczy, jednym z najatrakcyjniejszych elementów tras letniego Gorce Ultra-Trail są górskie potoki, które schładzają rozgrzane przez wysiłek nogi. Bieganie w górach to wyjątkowa przygoda, która daje szansę każdemu zmierzyć się ze swymi słabościami i  odkrywać pokłady wewnętrznej mocy! 

HARMONOGRAM STARTÓW:

piątek 2 sierpnia 2024

  • GUT 5 km: bieg pod górę w stylu alpejskim
  • GUT 163 km: najdłuższy, dla najbardziej zaawansowanych uczestników

sobota 3 sierpnia 2024 – dzień “ultra i prawie ultra”

  • GUT 102 km: ok. 4250 m przewyższenia, dla zaawansowanych zawodników
  • GUT 66 km: ok. 3300 m przewyższenia, dla biegaczy zaawansowanych, trasa wymagająca technicznie
  • GUT 48 km: ok. 2380 m przewyższenia, dla średniozaawansowanych biegaczy i debiutantów ultra
  • GUT  33 km: ok. 1570 m przewyższenia, dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, żeby wystartować na dystansie ultra, ale 20 km “to już za mało”
gut 3
Gorce Ultra Trail – doping

niedziela 4 sierpnia 2024 – dzień “krótkich dystansów”:

  • GUT 20 km Ochotnica Challenge: piękna trasa dla szybkich biegaczy lub górskich debiutantów, z punktem kontrolnym na gorczańskiej wieży
  • GUT 12 km: doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy Dolnej

Trasy biegów Gorce Ultra-Trail prowadzą przez 3 powiaty (nowotarski, limanowski i nowosądecki), 9 gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź,  Kamienica, Łącko, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem) i 3 nadleśnictwa, a trasa koronnego dystansu GUT 102 biegnie przez Gorczański Park Narodowy i ma  limit zawodników ze względu na ochronę przyrody parku.

Rosnąca liczba biegaczy z regionu 

Na listach startowych GUT z roku na rok pojawia się coraz większa liczba biegaczy z gmin, na terenie których odbywa się festiwal. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki, Krościenka i Mszany coraz chętniej wychodzą z roli tylko obserwatorów wydarzenia i sami stają na linii startu! Wskazuje to na aktywizację sportową mieszkańców okolicznych wsi, co jest ważnym krokiem w stronę utrzymania zdrowia i dobrej formy fizycznej. Rokrocznie wzrasta także liczba wolontariuszy z regionu, szczególnie dzieci i młodzieży!

gut 4
GUT – widoki

Klasyfikacje i nagrody

Na wszystkich dystansach obowiązują klasyfikacje OPEN Kobiet (K) i Mężczyzn (M), a dodatkowo będzie miała miejsce klasyfikacja w kategoriach wiekowych K/M: do 35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat oraz 56+ (nie dotyczy to biegów GUT 163 i GUT 5). 

Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe klasyfikacje i nagrody w kategoriach:

  • Najstarszy Ultras – który ukończy dystans ultra:

GUT 163, 102, 66 lub 48 (K/M)

  • Mieszkaniec gminy Ochotnica Dolna: dystanse GUT 20 i GUT 12, miejsca I-III K/M
  • Klasyfikacja drużynowa (odrębny regulamin)

Nagrodzeni zostaną zdobywcy miejsc I-III w klasyfikacji OPEN K/ M na wszystkich dystansach oraz zdobywcy miejsc I – III w kategoriach wiekowych biegów wymienionych wyżej.

Na dystansie GUT 163 (100 mil) statuetki otrzymają zawodnicy z miejsc I – VI OPEN K/M.

Pakiet startowy

W ramach pakietu startowego każdy biegacz otrzyma dedykowany komin z logo wydarzenia, imienny numer startowy, pamiątkowy medal na mecie za ukończenie biegu, upominki od Partnerów imprezy, punkty żywieniowe (szczegóły w Regulaminie), specjalnie przygotowane na GUT piwo OWCA RUN od Partnera GUT – Browaru Podgórz, a także wodę i posiłki na trasie oraz mecie biegu.

Atrakcje i Miasteczko Biegowe

Podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail czekać będą na biegaczy i osoby towarzyszące liczne atrakcje w Miasteczku Biegowym. 

Będzie można skosztować między innymi wyjątkowych kulinariów ochotnickich przygotowanych przez sympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz odwiedzić stoiska z lokalnymi produktami.

Przyjedź, pobiegnij i… zakochaj się w Gorcach!

Organizatorzy IX Gorce Ultra-Trail serdecznie zapraszają na święto biegania w Gorcach!

Aktualne informacje dotyczące wydarzenia są na bieżąco umieszczane na stronie facebookowej https://www.facebook.com/gorceultratrail

_____________________________________________

Organizator:

Fundacja Run Vegan

Współorganizator:

Gmina Ochotnica Dolna

Partnerzy instytucjonalni: 

  • Gorczański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska

Partnerzy

Browar Podgórz, Restauracja OCH

INFORMACJE W PIGUŁCE

Termin i miejsce: 

2-4 sierpnia 2024, Ochotnica Dolna (województwo małopolskie) 

Zapisy:

  • online: do 10 lipca 2024 (piątek)
  • 2-4 sierpnia: Biuro Zawodów w Ochotnicy Dolnej

Dystanse: 163/102/66/48/33/20/12/5 km

Regulamin: https://gorceultratrail.pl/regulamin/ 

Pakiet startowy: komin z logo biegu, imienny numer startowy, pamiątkowy medal na mecie, woda, posiłek regeneracyjny oraz upominki od Partnerów wydarzenia

Informacje szczegółowe: www.gorceultratrail.pl 

Media i sponsorzy: [email protected]

Najbardziej aktualne informacje – na FB: https://www.facebook.com/gorceultratrail

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ASICS SUPERBLAST 2 - responsywna amortyzacja i energia na każdym kroku
Następny wpis
Znamy tegoroczną trasę 33. Biegu Powstania Warszawskiego!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu