fbpx
bieganie z psem 10 zasad jak biegac z pupilem 01

Bieganie z psem – 10 zasad jak biegać z pupilem

Poznaj 10 podstawowych zasad zanim pójdziesz pobiegać ze swoim pupilem!

Poznaj 10 podstawowych zasad zanim pójdziesz pobiegać ze swoim pupilem!

Mój pies, jak tylko zobaczy, że ubieram biegowe ciuchy to mam wrażenie jakby chciała mi powiedzieć: „razem pobiegamy i nie myśl sobie, że dam ci fory!”.

Zabierasz psa na wybieganie? Przeczytaj o 10 zasadach, które pomogą Ci w uszczęśliwieniu czworonoga:

  1. Wiek psa – tempo biegu powinno być dostosowane do wieku psa. Młody pies ma w sobie więcej werwy niż 10 „letni staruszek”.
  2. Rasa psa – nie każdy pies nadaje się do długich wybiegań. Tu znaczenie ma również rozmiar psa. Im większy pies tym ciężej jest mu pokonać dłuższy dystans. Na dłuższe (8 km i więcej) wybiegania bardziej nadają się psy o tzw. średnich rozmiarach np. Husky, Beagle, Gończy Polski i prawie wszystkie kundle :). Mniejszym psom jest łatwiej znieść trudy biegu, niż dużym, ciężkim czworonogom.
  3. Teren wybiegania – niektóre psy są wręcz stworzone do biegania po podmokłych terenach, leśnych drogach, gęstych lasach. Prawdopodobnie Golden Retriever zliczy każde oczko wodne i błotko dostępne w zasięgu jego wzroku, przy okazji fundując sobie zabiegi rodem ze SPA. Cóż, jego zadowolona, pełna radości mordka skruszy lód z najzimniejszych serc…na tego psa nie można się gniewać, po prostu nie ma takiej opcji!
  4. Intensywność biegu – jeżeli nasza pociecha po wybieganiu dalej przejawia symptomy ADHD, to znaczy, że bieg był za krótki lub za mało intensywny.
  5. Choroby – psy są jak ludzie. Tak jak i my są narażone na różne choroby, w tym alergiczne. Jeżeli pies ma alergię na pyłki to nie powinniśmy zabierać go na biegowe wycieczki w momencie wzmożonego pylenia roślin.
  6. Częstotliwość – tak dopasuj częstotliwość wybiegania aby pies zdążył się zregenerować przed następnym treningiem.
  7. Dobry gatunkowo pokarm – wzmożony wysiłek fizyczny wymaga lepszego jakościowo pokarmu, który kompleksowo pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energie, mikro i makro elementy.
  8. Duża miska wody – naturalnym odruchem psa (silnie dyktowanym instynktem) po zakończonym wybieganiu jest zwiększone pragnienie. Stąd często można zaobserwować, że pierwsze co robi pies po treningu to „dorwie” się do miski z wodą, a później do tej z pysznym mięskiem.
  9. Temperatura – podczas upałów, jeżeli trasa wybiegania nie wiedzie w około jeziorka to warto wziąć butelkę z wodą i co jakiś czas dać psu się napić (można bezpośrednio lekkim ciurkiem pryskać do pyska psa).
  10. Powybieganiowy przegląd – idzie wiosna, do życia budzą się kleszcze. Obowiązkowo po powrocie do domu należy zrobić przegląd czy jakiś mały krwiopijca nie sączy krwi z naszego najlepszego przyjaciela.

Jak bezpiecznie biegać z psem wśród ludzi? O tym w następnym artykule.

Pies to przyjaciel człowieka, biegacza również! Zachęcamy do pomocy bezdomnym psinom, to naprawdę nic nie kosztuje a może zmienić los niejednego psiaka. Dziękujemy w imieniu czworonogów!

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
na protezach po medale

Na protezach po medale

Następne
bieganie na czterech lapach czyli wspieramy akcje karmimypsiaki pl

Bieganie na czterech łapach, czyli wspieramy akcję karmimypsiaki.pl!

Powiązane artykuły

biegaczko biegaczu pomozmy razem gosi nowak 03
Czytaj dalej

Biegaczko, biegaczu – pomóżmy razem Gosi Nowak!

Małgorzata Nowak. Matka dwójki dzieci, żona, dziennikarka, pasjonatka biegania, kochająca bezinteresownie dzielić się swoją wiedzą. Znasz ją. W zasadzie każda osoba, która w miarę regularnie czyta teksty publikowane na łamach TreningBiegacza.pl zna Gosię, bo to osoba niebagatelna, teraz potrzebująca pomocy ze strony innych…

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM