fbpx
Pozostałe

Bieganie z psem – 10 zasad jak biegać z pupilem

Poznaj 10 podstawowych zasad zanim pójdziesz pobiegać ze swoim pupilem!
bieganie z psem 10 zasad jak biegac z pupilem 01

Poznaj 10 podstawowych zasad zanim pójdziesz pobiegać ze swoim pupilem!

Mój pies, jak tylko zobaczy, że ubieram biegowe ciuchy to mam wrażenie jakby chciała mi powiedzieć: „razem pobiegamy i nie myśl sobie, że dam ci fory!”.

Zabierasz psa na wybieganie? Przeczytaj o 10 zasadach, które pomogą Ci w uszczęśliwieniu czworonoga:

  1. Wiek psa – tempo biegu powinno być dostosowane do wieku psa. Młody pies ma w sobie więcej werwy niż 10 „letni staruszek”.
  2. Rasa psa – nie każdy pies nadaje się do długich wybiegań. Tu znaczenie ma również rozmiar psa. Im większy pies tym ciężej jest mu pokonać dłuższy dystans. Na dłuższe (8 km i więcej) wybiegania bardziej nadają się psy o tzw. średnich rozmiarach np. Husky, Beagle, Gończy Polski i prawie wszystkie kundle :). Mniejszym psom jest łatwiej znieść trudy biegu, niż dużym, ciężkim czworonogom.
  3. Teren wybiegania – niektóre psy są wręcz stworzone do biegania po podmokłych terenach, leśnych drogach, gęstych lasach. Prawdopodobnie Golden Retriever zliczy każde oczko wodne i błotko dostępne w zasięgu jego wzroku, przy okazji fundując sobie zabiegi rodem ze SPA. Cóż, jego zadowolona, pełna radości mordka skruszy lód z najzimniejszych serc…na tego psa nie można się gniewać, po prostu nie ma takiej opcji!
  4. Intensywność biegu – jeżeli nasza pociecha po wybieganiu dalej przejawia symptomy ADHD, to znaczy, że bieg był za krótki lub za mało intensywny.
  5. Choroby – psy są jak ludzie. Tak jak i my są narażone na różne choroby, w tym alergiczne. Jeżeli pies ma alergię na pyłki to nie powinniśmy zabierać go na biegowe wycieczki w momencie wzmożonego pylenia roślin.
  6. Częstotliwość – tak dopasuj częstotliwość wybiegania aby pies zdążył się zregenerować przed następnym treningiem.
  7. Dobry gatunkowo pokarm – wzmożony wysiłek fizyczny wymaga lepszego jakościowo pokarmu, który kompleksowo pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energie, mikro i makro elementy.
  8. Duża miska wody – naturalnym odruchem psa (silnie dyktowanym instynktem) po zakończonym wybieganiu jest zwiększone pragnienie. Stąd często można zaobserwować, że pierwsze co robi pies po treningu to „dorwie” się do miski z wodą, a później do tej z pysznym mięskiem.
  9. Temperatura – podczas upałów, jeżeli trasa wybiegania nie wiedzie w około jeziorka to warto wziąć butelkę z wodą i co jakiś czas dać psu się napić (można bezpośrednio lekkim ciurkiem pryskać do pyska psa).
  10. Powybieganiowy przegląd – idzie wiosna, do życia budzą się kleszcze. Obowiązkowo po powrocie do domu należy zrobić przegląd czy jakiś mały krwiopijca nie sączy krwi z naszego najlepszego przyjaciela.

Jak bezpiecznie biegać z psem wśród ludzi? O tym w następnym artykule.

Pies to przyjaciel człowieka, biegacza również! Zachęcamy do pomocy bezdomnym psinom, to naprawdę nic nie kosztuje a może zmienić los niejednego psiaka. Dziękujemy w imieniu czworonogów!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Na protezach po medale
Następny wpis
Bieganie na czterech łapach, czyli wspieramy akcję karmimypsiaki.pl!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu