fbpx
bol kolan w trakcie biegania cwiczenia ktore powinienes znac 01

Ból kolan w trakcie biegania? Ćwiczenia, które powinieneś znać

Bolą cię kolana w czasie biegu? Dopadła Cię kontuzja stawu kolanowego, nadal borykasz się z doprowadzeniem go do pełnej sprawności? Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonać bez wychodzenia z domu.

Bolą cię kolana w czasie biegu? Dopadła Cię kontuzja stawu kolanowego, nadal borykasz się z doprowadzeniem go do pełnej sprawności? Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonać bez wychodzenia z domu.

Mimo, iż sport to zdrowie, często towarzyszą mu liczne urazy spowodowane różnymi czynnikami. Do powszechnie występujących urazów należą np. kolano biegacza – bardzo często występujące u osób biegających. Jest to typowy uraz  przeciążeniowy. Ból pojawia się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana. Powoduje go niewłaściwie pracująca rzepka. Przyczyną są tu osłabione mięśnie czworogłowe uda lub złe ustawienie stopy w czasie biegu. Jeżeli ból pojawia się zaraz po rozpoczęciu biegania prawdopodobną przyczyną są osłabione mięśnie, jeżeli ból pojawia się po jakimś czasie przyczyną jest złe ustawienie stopy.

Biegacze również nagminnie skarżą się na bóle mięśni w tylnej części uda czyli grupy kulszowo goleniowej (obejmują mięśnie: półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda) które  odpowiadają za pracę stawu biodrowego i zgnanie stawu kolanowego oraz stabilizacje postury podczas biegu.

Istotą zdrowego kolana są ćwiczenia wzmacniające mięśnie stawu kolanowego, które go otaczają. Mięśnie pełnią funkcję czynnych stabilizatorów przy współpracy z więzadłami i powierzchniami stawowymi.

Oddziałujące na staw kolanowy mięśnie uda możemy podzielić na trzy grupy:

  • Grupa przednia, czyli prostowniki, do której należą: mięsień czworogłowy uda, mięsień krawiecki oraz mięsień stawowy kolana.
  • Grupa przyśrodkowa, czyli przywodziciele, do której należy: mięsień smukły
  • Grupa tylna, czyli zginacze, do której należą: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty oraz mięsień półścięgnisty

Na ruchy stawu kolanowego mają również wpływ mięśnie tylnej części goleni. Zaliczamy do nich: mięsień brzuchaty łydki, płaszczkowaty oraz  podkolanowy.

Aby wzmocnić każdą z grup przedstawiam kilka ćwiczeń które można wykonać w domu bez jakiegokolwiek sprzętu.

  1. Przysiady 15 x 4 serie.

kolana-01

Kolana wypychaj na zewnątrz, staraj się nie wychylać ich po za linię stóp. W pozycji u góry zepnij pośladki.

  1. Półprzysiady z wyskokiem 15 x 4 serie.

kolana-02

Technika tego ćwiczenia powinna być taka jak przy przysiadzie natomiast w momencie lądowania staraj się zejść bezpośrednio do pozycji półprzysiadu.

  1. W staniu odwodzenie nogi w bok 15 na jedną nogę x 4 serie.

kolana-03

Ciężar ciała utrzymuj na jednej nodze, drugą nogę odwiedź w bok i kontrolowanie wróć do pozycji wyjściowej ale nie dotykaj podłoża aż do momentu wykonania 15 powtórzeń.

  1. Krzesełko 30s x 4 serie.

kolana-04

Oprzyj się całą długością kręgosłupa o ścianę, kąt w stawie kolanowym 90 stopni, trzymaj nie ruchomo przez 30s.

  1. W leżeniu na plecach, wznosy bioder w górę 20 x 4 serie.

kolana-05a

kolana-05b

Unieś stopy tak aby ciężar ciała znajdował się na piętach i łopatka w ten sposób mocno zaangażujesz mięśnie grupy kulszowo – goleniowej, w najwyższym punkcie biodra zatrzymaj się na 2-3 sekundy i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

  1. W leżeniu na plecach, wznosy bioder z nogą w górze 15 x 4 serie.

kolana-06

kolana-06a

Podobnie jak ćwiczeniu wyżej natomiast, jedną nogą utrzymuj cały czas w górze aż do momentu zakończenia ćwiczenia.

  1. W siadzie, unoszenie nogi w górę.

kolana-07

kolana-07a

W siadzie, jedną stopę postaw na podłożu, drugą wyprostuj następnie  z rotuj stopę do zewnątrz. Unieś wyprostowaną nogą i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Pamiętaj, że zdrowe stawy kolanowe będą tylko wtedy, kiedy będziesz sam nad nimi pracował. Osłabione mięśnie to osłabione kolana, osłabione kolana to ryzyko poważnej kontuzji i długa przerwa w bieganiu, dlatego zacznij już dziś!

Autorem artykułu jest Kasjan Pracki – trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, pasjonat biegania, instruktor pływania i kulturystyki.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
daj piataka na dzieciaka pobiegna charytatywnie juz po raz trzeci 01

"Daj piątaka na dzieciaka" - pobiegną charytatywnie już po raz trzeci

Następne
biegnij z avon w walce z przemoca 02

​Biegnij z AVON w walce z przemocą

Powiązane artykuły

2017 tb no to sru 051p
Czytaj dalej

Dieta a odporność – jak nie dać się przeziębieniu nie rezygnując z outdoorowych treningów?

Bieganie w okresie jesienno – zimowym może przyczynić się do zahartowania organizmu, ale czasem również może stać się bezpośrednią przyczyną chronicznej niedyspozycji w pracy, szkole oraz spowodować przerwę w ciągłości treningów. Trenerzy są zgodni – żeby dobrze biegać w sezonie startowym, trzeba uczciwie przepracować zimę, ale jak to zrobić, gdy po wyjściu z jednego przeziębienia wchodzimy zaraz w kolejne?
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model