fbpx
Profilaktyka

Ból kolan w trakcie biegania? Ćwiczenia, które powinieneś znać

Bolą cię kolana w czasie biegu? Dopadła Cię kontuzja stawu kolanowego, nadal borykasz się z doprowadzeniem go do pełnej sprawności? Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonać bez wychodzenia z domu.
bol kolan w trakcie biegania cwiczenia ktore powinienes znac 01

Bolą cię kolana w czasie biegu? Dopadła Cię kontuzja stawu kolanowego, nadal borykasz się z doprowadzeniem go do pełnej sprawności? Zobacz jakie ćwiczenia możesz wykonać bez wychodzenia z domu.

Mimo, iż sport to zdrowie, często towarzyszą mu liczne urazy spowodowane różnymi czynnikami. Do powszechnie występujących urazów należą np. kolano biegacza – bardzo często występujące u osób biegających. Jest to typowy uraz  przeciążeniowy. Ból pojawia się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana. Powoduje go niewłaściwie pracująca rzepka. Przyczyną są tu osłabione mięśnie czworogłowe uda lub złe ustawienie stopy w czasie biegu. Jeżeli ból pojawia się zaraz po rozpoczęciu biegania prawdopodobną przyczyną są osłabione mięśnie, jeżeli ból pojawia się po jakimś czasie przyczyną jest złe ustawienie stopy.

Biegacze również nagminnie skarżą się na bóle mięśni w tylnej części uda czyli grupy kulszowo goleniowej (obejmują mięśnie: półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda) które  odpowiadają za pracę stawu biodrowego i zgnanie stawu kolanowego oraz stabilizacje postury podczas biegu.

Istotą zdrowego kolana są ćwiczenia wzmacniające mięśnie stawu kolanowego, które go otaczają. Mięśnie pełnią funkcję czynnych stabilizatorów przy współpracy z więzadłami i powierzchniami stawowymi.

Oddziałujące na staw kolanowy mięśnie uda możemy podzielić na trzy grupy:

  • Grupa przednia, czyli prostowniki, do której należą: mięsień czworogłowy uda, mięsień krawiecki oraz mięsień stawowy kolana.
  • Grupa przyśrodkowa, czyli przywodziciele, do której należy: mięsień smukły
  • Grupa tylna, czyli zginacze, do której należą: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty oraz mięsień półścięgnisty

Na ruchy stawu kolanowego mają również wpływ mięśnie tylnej części goleni. Zaliczamy do nich: mięsień brzuchaty łydki, płaszczkowaty oraz  podkolanowy.

Aby wzmocnić każdą z grup przedstawiam kilka ćwiczeń które można wykonać w domu bez jakiegokolwiek sprzętu.

  1. Przysiady 15 x 4 serie.

kolana-01

Kolana wypychaj na zewnątrz, staraj się nie wychylać ich po za linię stóp. W pozycji u góry zepnij pośladki.

  1. Półprzysiady z wyskokiem 15 x 4 serie.

kolana-02

Technika tego ćwiczenia powinna być taka jak przy przysiadzie natomiast w momencie lądowania staraj się zejść bezpośrednio do pozycji półprzysiadu.

  1. W staniu odwodzenie nogi w bok 15 na jedną nogę x 4 serie.

kolana-03

Ciężar ciała utrzymuj na jednej nodze, drugą nogę odwiedź w bok i kontrolowanie wróć do pozycji wyjściowej ale nie dotykaj podłoża aż do momentu wykonania 15 powtórzeń.

  1. Krzesełko 30s x 4 serie.

kolana-04

Oprzyj się całą długością kręgosłupa o ścianę, kąt w stawie kolanowym 90 stopni, trzymaj nie ruchomo przez 30s.

  1. W leżeniu na plecach, wznosy bioder w górę 20 x 4 serie.

kolana-05a

kolana-05b

Unieś stopy tak aby ciężar ciała znajdował się na piętach i łopatka w ten sposób mocno zaangażujesz mięśnie grupy kulszowo – goleniowej, w najwyższym punkcie biodra zatrzymaj się na 2-3 sekundy i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

  1. W leżeniu na plecach, wznosy bioder z nogą w górze 15 x 4 serie.

kolana-06

kolana-06a

Podobnie jak ćwiczeniu wyżej natomiast, jedną nogą utrzymuj cały czas w górze aż do momentu zakończenia ćwiczenia.

  1. W siadzie, unoszenie nogi w górę.

kolana-07

kolana-07a

W siadzie, jedną stopę postaw na podłożu, drugą wyprostuj następnie  z rotuj stopę do zewnątrz. Unieś wyprostowaną nogą i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Pamiętaj, że zdrowe stawy kolanowe będą tylko wtedy, kiedy będziesz sam nad nimi pracował. Osłabione mięśnie to osłabione kolana, osłabione kolana to ryzyko poważnej kontuzji i długa przerwa w bieganiu, dlatego zacznij już dziś!

Autorem artykułu jest Kasjan Pracki – trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, pasjonat biegania, instruktor pływania i kulturystyki.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
"Daj piątaka na dzieciaka" - pobiegną charytatywnie już po raz trzeci
Następny wpis
​Biegnij z AVON w walce z przemocą
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu