📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m

Jak dodawać cele treningowe w TrainingPeaks

W TrainingPeaks masz do czynienia z dwoma rodzajami celów: Events oraz Goals. W tym krótkim wpisie wyjaśnię Ci…

W TrainingPeaks masz do czynienia z dwoma rodzajami celów: Events oraz Goals. W tym krótkim wpisie wyjaśnię Ci czym się one różnią i co musisz zrobić po rozpoczęciu współpracy z naszym trenerem, abyśmy razem szli w jednym kierunku.

Przejdź do strony głównej swojego konta TrainingPeaks. Poniżej prezentuję jak ono wygląda.

W tym celu po zalogowaniu się na swoje konto w TrainingPeaks, kliknij Home.

CleanShot 2025 04 18 at 17.13.46

Po lewej stronie zobaczysz Events, a pod nimi Goals.

Events w TrainingPeaks

To bardzo ważny element naszej współpracy. Dzięki wydarzeniom wiemy pod co trenujemy i na czym powinniśmy się skupić. Na podstawie wydarzeń trener buduje całą periodyzację i ma szansę na odpowiednie zwiększanie obciążeń treningowych i rozłożenie ich w czasie.

Na zrzucie poniżej pokazuję Ci to, co widzę ja. U ciebie wykres będzie wyglądać inaczej, inne również będzie nazwa nadchodzących zawodów – gdy już je wpiszesz. Nie myśl zatem, że każdy u nas startuje w Biegu Rzeźnika 🫣

CleanShot 2025 04 18 at 17.18.40 1
Zrzut ekranu z mojego dzienniczka treningowego

Aby dodać nowe wydarzenie do swojego kalendarza kliknij plusik przy napisie Events. Eventy w TrainingPeaks to nic innego jak zawody, pod które się przygotowujemy.

Twoim oczom ukaże się okienko, w którym musisz wpisać nazwę wydarzenia np. Maraton Warszawski, wybrać jego dokładną datę (wybieraj zawsze konkretny dzień wydarzenia, kiedy odbędzie się bieg).

Zatrzymajmy się na chwilę przy nazwie. Wpisując ją zawsze na początku przed nazwą podaj jedną z tych liter:

  • A — jest to główny start sezonu, najważniejsza dla Ciebie impreza, pod którą się szykujesz
  • B – to start kontrolny – może występować na 2-4 tygodnie przed startem głównym – traktujesz ten start jako swego rodzaju test i bardzo często lecisz go z pełnego treningu po bardzo krótkim lub bez taperingu.
  • C – start krajoznawczy, bez ciśnienia np. start w biegu na 50km na 6 tygodni przed startem na 80km – forma długiego wybiegania.

Taki zapis może wyglądać następująco: A — Maraton Warszawski.

CleanShot 2025 04 18 at 17.23.57

Następnie wybierz Typ wydarzenia. W zależności od wybranego typu wydarzenia może wyskoczyć dodatkowe pole do wypełnienia, gdzie określisz jego długość.

CleanShot 2025 04 18 at 17.25.34

Przykład.

CleanShot 2025 04 18 at 17.31.48

W tym samym miejscu, odrobinę niżej, możesz ustawić swój cel pod to wydarzenie.

CleanShot 2025 04 18 at 17.32.59

A tak to wygląda, gdy wszystko przebiegło po Twojej myśli.

CleanShot 2025 04 18 at 17.34.09

Wypełnienie celów jest bardzo ważne, bo na ich podstawie planujemy cały sezon.

CleanShot 2025 04 18 at 17.34.58

Goals

Cele dodaje się bardzo podobnie jak i wydarzenia. Mają one bardziej charakter grywalizacji z samym sobą. Poniżej prezentuję dwa swoje przykładowe cele.

CleanShot 2025 04 18 at 17.39.31

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas