Sprawność czy mądrość… Naprawdę musimy wybierać?

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Być mądrym czy sprawnym? Co jest ważniejsze – trening fizyczny, a może trening umysłowy? Chodzić na siłownię czy grać w szachy? Oto prawdziwy dylemat wielu osób. Kto pamięta z czasów szkolnych, że można było być albo kujonem albo mięśniakiem? Jedno drugie się wykluczało… Każda z opcji ma oczywiście swoje zalety jak i wady. Ale czy tak naprawdę musimy wybierać pomiędzy sprawnością a mądrością…?

Bieganie i czytanie to kluczowe sprawy w życiu. Gdy biegasz, na ramieniu siedzi taki człowieczek, który szepcze ci do ucha: “Jesteś już zmęczony. Zaraz wyplujesz płuca. Przecież wszystko cię tak boli… Jak ty chcesz biec dalej?”. Wtedy najczęściej chcesz się poddać. Jednak jeśli nauczysz się poskramiać tego człowieczka  i nie poddasz się tak łatwo w kontekście biegania, tak samo postąpisz w trudnej życiowej sytuacji. Czytanie natomiast otwiera nam wrota do doświadczeń tych wszystkich ludzi, którzy żyli przed nami. Tak naprawdę nikt nie ma nowych problemów; każdy z twoich problemów został już kiedyś rozwiązany i opisany w jakiejś książce. Will Smith

No właśnie. Dlaczego nie można by być mięśniakiem i kujonem w jednej osobie? Że jedno i drugie idzie w parze potwierdzają amerykańscy naukowcy z laboratorium neurokogniwistyki w Narodowym Instytucie Badań nad Procesami Starzenia się.

Zarówno badania nad zwierzętami jak i ludźmi wykazują, że ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na myślenie. Wyniki są już widoczne po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń aerobowych (np. bieganie albo jazda na rowerze). Na przykład zwiększa się ilość neuronów gotowych do przekazywania informacji oraz enzymów wpływających na metabolizm poszczególnych komórek. Dzięki skumulowaniu zasobów neuronowych poprawia się jakość uczenia się nowych umiejętności, przyswajania wiedzy i funkcjonowania pamięci.

To stymulacja mięśni rozpoczyna cały szereg procesów na poziomie komórkowym i molekularnym, które prowadzą do usprawnienia nie tylko samego mięśnia, ale także intelektu. A więc według naukowców ten skomplikowany proces zaczyna się właśnie od mięśnia. Jednak pamiętajmy, żeby mięsień zaczął pracować konieczny jest impuls z mózgu. I tak się koło zamyka. Jedno napędza drugie.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!

Ćwiczenia fizyczne to bezpieczna i sprawdzona metoda usprawniająca zarówno ciało jak i umysł – mięśnie i mózg. Zatem do biegania… i do czytania! Potrzebujemy jednego i drugiego!

Na podstawie: Reynolds,G. (May 9, 2012). How working the muscles may boost brainpower. New York Times: Phys Ed