fbpx
rekordy w 3 gdansk maratonie 01

Rekordy w 3. Gdańsk Maratonie

W 3. Gdańsk Maratonie, który odbył się 9 kwietnia 2017, rozwiązał się worek z rekordami. Wystartowało blisko 3400 osób co stanowi rekord frekwencji. Zwycięzca i pierwsza kobieta na mecie znacznie poprawili czasy z poprzednich edycji imprezy. Ponadto wszyscy mężczyźni z podium ustanowili swoje “życiówki”.

W 3. Gdańsk Maratonie, który odbył się 9 kwietnia 2017, rozwiązał się worek z rekordami. Wystartowało blisko 3400 osób co stanowi rekord frekwencji. Zwycięzca i pierwsza kobieta na mecie znacznie poprawili czasy z poprzednich edycji imprezy. Ponadto wszyscy mężczyźni z podium ustanowili swoje “życiówki”.

rekordy-w-3-gdansk-maratonie-01

Już na pierwszych kilometrach od startu czwórka zawodników: Marcin Rakoczy, Rosjanin Aleksandr Radnikov, Rafał Czarnecki oraz ultramaratończyk Tomasz Walerowicz wyszła na prowadzenie. Na 10 kilometrze już poza obszarem Głównego Miasta, Walerowicz tracił do prowadzącej trójki 8 sekund. Ich tempo wskazywało, że rekord trasy z poprzedniego roku zostanie pobity ze sporym nakładem. W czołowej dziesiątce biegli również, Bartosz Mazerski, zawodnik z Japonii Chaen Munetake oraz Piotr Pobłocki. Wśród kobiet z bezpieczną przewagą prowadziła Katarzyna Pobłocka. Za nią podążała dwukrotna zwyciężczyni tej imprezy, Ewa Huryń. Siostry Tuwalskie z Gdańska traciły do nich sporo, bo około trzech minut.

rekordy-w-3-gdansk-maratonie-03

Przed 15. kilometrem rywalizacja zrobiła się bardzo ciekawa. Rakoczy stracił tempo i zaczął oglądać plecy pozostałych zawodników. Za to pokłady siły odnalazł Czarnecki i odskoczył na kilkadziesiąt metrów od rywali. Na półmetku jego przewaga wynosiła już 40 sekund, a na kolejnych kilometrach doskonale kontrolował tempo. Swoje tempo odnalazła również Ewa Huryń, która przewodziła stawce pań, ale później kolejne kilometry, aż do mety, należały do lepiej dysponowanych rywalek. Pierwszy na mecie zameldował się Rafał Czarnecki /Bliżyn – STS Skarżysko-Kam./ z wynikiem 02:24,32.

Równe tempo daje sukces w maratonie, dlatego biegłem cały czas równo te 3,24-3,25 i po prostu rywale trochę odpuścili, a ja zostałem. Na szczęście  kryzysu nie było, chociaż na 40. kilometrze biegłem pod wiatr, trochę stawiało w nogi i tam te 5-8 sekund na kilometr zwolniłem. Tomek Walerowicz był cały czas bardzo blisko, tak więc nie mogłem popuścić. Był to taki sprawdzian, mój pierwszy maraton w tym roku. Trochę nie wierzyłem w siebie, chciałem po prostu zmieścić się w trójce – opowiadał na mecie zwycięzca.

rekordy-w-3-gdansk-maratonie-02

Drugi linię mety z czasem 02:25,33 przekroczył Tomasz Walerowicz /Niestum – LKS Olymp Błonie/. Na trzecim miejscu finiszował już niemal weteran biegów ulicznych, Piotr Pobłocki osiągając rezultat 02:34,42 /Lębork – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork/. Każdy z nich ustanowił swój rekord życiowy! Rodzina Pobłockich z pewnością miała znacznie więcej powodów do świętowana. Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Pobłocka z bardzo dobrym wynikiem 02:51,41 /Lębork – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork – adidasrunning/.

Ten tydzień był dla mnie taki pechowy, nic mi nie wychodziło. Podchodzę do tego startu treningowo, jestem młodą zawodniczką. To był mój debiut i chciałam złamać 3 godziny. Tata mówił: Kasia spokojnie, dasz radę. Ja wiedziałam, że tylko głową trzeba biec, no i faktycznie. Trochę też zaryzykowałam i to mi się udało. Nie wiem, co powiedzieć, po prostu brak mi słów! – nie kryła wzruszenia zawodniczka z Lęborka.

Chwilę później z czasem 02:52,04 na metę wbiegła Justyna Śliwiak /Warszawa/. Trzecia finiszowała dwukrotna tryumfatorka gdańskiego maratonu, Ewa Huryń /SZCZECIN – Polmotor Subaru Team/, poprawiając swój czas z ubiegłego roku – 02:57,19.

Wyjątkowa i przyjazna trasa biegu prowadziła przez najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne lokalizacje na mapie Gdańska: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, przy Pomniku Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. Dla gości z Polski i zagranicy była to niezwykła okazja do poznania Gdańska w czasie 4-5 godzin, jaki przeciętnie zajmowało pokonanie atestowanego dystansu 42,195 km. Meta została umiejscowiona w hali targowej AMBEREXPO.

Podczas dwudniowej imprezy, rozegrane zostały również biegi towarzyszące: „Gdańsk na Piątkę” na dystansie 5 km oraz Biegi dla Dzieci.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk oraz Gdański Ośrodek Sportu.

Partnerzy: Carrefour, Brubeck, Oceanic, Saur Neptun Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Międzynarodowe Targi Gdańskie, AMBEREXPO, Grupa Zdunek, AquaStacja, Dextro Energy, Golden Tulip, SUEZ, visitgdansk.com

Patroni medialni: WP.PL, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, maratonypolskie.pl, gdansk.pl, treningbiegacza.pl

Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
fotolia 107744493 subscription monthly m

Forma na świątecznym stole, czyli przetrwać Wielkanoc i nie przytyć - kilka istotnych zasad okiem dietetyka

Następne
compressport baner www 780x500 v04

Pokaż swoją wiosenną stylówkę – KONKURS z marką Compressport

Powiązane artykuły

38 polmaraton wiazowski juz za nami 01
Czytaj dalej

38. Półmaraton Wiązowski już za nami!

Kolejny Półmaraton Wiązowski przeszedł już do historii! 4 marca Wiązownę odwiedziło prawie 2,7 tys. zawodników i zawodniczek udowadniając, że zimowa aura pasjonatom biegania niestraszna. Bo w Wiązownie nie biega się tylko dla wyniku, ale także (a może przede wszystkim) dla dobrego rozpoczęcia sezonu i dla zabawy.
polmaraton jawor relacja galeria
Czytaj dalej

Półmaraton Jawor – relacja

9 godzin w pociągu, 500 km drogi i 21.075 metrów do przebiegnięcia. W Warszawie nie można narzekać na brak zawodów biegowych, powiem więcej - jest ich aż nadto.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM