fbpx
obudz w sobie mistrza cechy sportowca idealnego

Obudź w sobie mistrza – cechy sportowca idealnego

Bycie sportowcem to dla wielu z nas sposób na życie. Sportowy tryb życia, zarówno na poziomie mistrzowskim, jak i amatorskim wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. Na szczęście z takiego stylu życia…

Bycie sportowcem to dla wielu z nas sposób na życie. Sportowy tryb życia, zarówno na poziomie mistrzowskim, jak i amatorskim wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. Na szczęście, z takiego stylu życia możemy wynieść więcej korzyści niż strat. Dlatego warto zdać się na te poświecenia i na dobre wpisać aktywność fizyczną w swój codzienny plan dnia. Każdy, kto regularnie trenuje, ćwiczy nie tylko swoje ciało, ale również umysł. Często to właśnie głowa decyduje o naszych wynikach i dalszych postępach w bieganiu. Zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na aspektach fizycznych treningu, takich jak ćwiczenie szybkości, wytrzymałości czy budowanie masy mięśniowej. Zupełnie zapominamy o trenowaniu naszego umysłu.

Trenuj nie tylko ciało ale i umysł!

Zawodowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak umysł wpływa na osiągane wyniki, dlatego pielęgnują w sobie te cechy charakteru, które gwarantują im szybki postęp i sukces na poziomie mistrzowskim. Jeżeli chcemy osiągać coraz to lepsze wyniki i przekraczać własne granice, musimy koniecznie skupić się także na trenowaniu swojego umysłu. Idealnego sportowca, oprócz sprawności fizycznej, wyróżnia także świetna kondycja psychiczna, która charakteryzuje się pożądanymi cechami charakteru. I chociaż każdy z nich ma indywidualny temperament, różne nastroje i osobowości, to jest coś, co łączy wszystkich mistrzów. To podstawowe cechy, które gwarantują sukces i ciągły rozwój. Są to przede wszystkim…

Zdolność do poświęceń

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta cecha dotyczy tylko zawodowych sportowców. To oni muszą najwięcej poświęcić, gdyż ich życie całkowicie skupia się na sporcie. Ich plan dnia to naprzemienne treningi, odżywianie i odpoczynek. Niewiele rozrywek mają z życia. Zdolność do poświęceń dotyczy jednak każdego, kto regularnie uprawia sport i ma wyznaczone cele biegowe. Wielu biegaczy na poziomie amatorskim wywraca swoje życie do góry nogami tylko dlatego, aby realizować plan treningowy. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie amatorzy muszą więcej poświęcić, gdyż oprócz biegania muszą jeszcze zadbać o życie zawodowe, rodzinne i towarzystkie. Niełatwo jest znaleźć czas na te wszystkie aspekty życia, dlatego zdolność do pośwęceń to jedna z podstawowych cech charakteru, jaką powinien posiadać ambitny biegacz.

Już na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że bieganie będzie wymagało wielu wyrzeczeń. Niełatwo jest zrezygnować ze spotkania towarzystkiego, wyjazdu rodzinnego czy innych małych rozrywek, na rzecz treningu. Niełatwo jest także opłacać wszystkie zawody, kupować specjalistyczne ubrania techniczne oraz buty biegowe, kiedy na głowie mamy inne wydatki. Z takimi problemami borykają się amatorzy i bardzo często stają przed trudnymi wyborami, dlatego jeśli chcą osiągać coraz to lepsze wyniki, muszą być zdolni do poświęceń i wyrzeczeń.

Pasja

Zainteresowania nie są co prawda cechą charakteru, ale są niezbędne do tego, by osiągnąć sukces w danej dziedzinie. Z pasją łączy się szereg innych cech, które determinują rozwój sportowca – są to przede wszystkim determinacja, nieskończona motywacja, samozaparcie. Ciężko osiągnąć sukces w czymś, czego nie lubimy. Aby być dobrym sportowcem, musimy kochać nasz sport. Dzięki temu dostarczymy sobie duże nakłady chęci i motywacji do aktywności fizycznej. W życiu każdego biegacza zdarzają się gorsze dni, podczas których ciężko zmobilizować się do wyjścia na trening. Pasja jest czymś, co pozwala nam zwalczyć te chwile. Pasjonując się jakąś dziedziną, mimowolnie w nią “wsiąkamy”. Zaczynamy poznawać osoby, które podzielają nasze zainteresowania, mają podobne cele i plany treningowe. To wszystko wzbudza w nas dodatkową motywację do działania.

Wytrwałość

Przysłowiowy słomiany zapał to największy wróg sukcesów sportowych. Nawet jeśli będziemy mieć w sobie ogromną pasję i gotowość do poświęceń, to nie pomoże nam to, jeśli nasza determinacja będzie krótkotrwała. Jest wiele osób, które zdecydowały się na aktywność fizyczną z dużym nastawieniem na sukces i po pierwszych przeszkodach zrezygnowały. Są też osoby, które ustaliły sobie plan treningowy i już w pierwszym miesiącu go zakończyły. Bez wytrwałości w swojej pasji i swoich postanowieniach nie osiągniemy nic, poza czystą przyjemnością z biegania. Już na początku musimy przygotować się na wiele przeszkód, takich jak niesprzyjające warunki atmosferyczne, narzekania znajomych i rodziny, brak czasu czy uczucie zmęczenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę te czynniki przy ustalaniu celów biegowych, to będzie nam łatwiej w nich wytrwać. Bardzo często możemy spotkać osoby, które wydają się nie mieć żadych predyspozycji do biegania, a mimo to systematycznie osiągają coraz to lepsze rezultaty. Takie osoby posiadają ważną cechę, która charakteryzuje mistrzów – wytrwałość w dążeniu do celu. Prędzej czy później osiągną sukces i nikt już nie będzie myślał, że nie mają predyspozycji sportowych.

Pewność siebie

Nawet najbardziej uzdolniony sportowiec nie osiągnie sukcesu, jeśli nie będzie pewny siebie. Jest to absolutna konieczność w uzyskiwaniu dobrych wyników sportowych. W trakcie zawodów są takie momenty, szczególnie w końcowych etapach, w których walczymy już tylko głową. Kiedy nogi się poddają, to właśnie umysł wprawia je w ruch i podpowiada, że mamy jeszcze siłę i możemy osiągnąć sukces. To głowa nie pozwala nam się zatrzymać w momentach dużego wyczerpania i to ona każe nam finiszować na końcu biegu. Jeśli nie będziemy pewni siebie, swojej kondycji i formy, to naprawdę sprawimy, że będziemy słabsi. Nastawienie na sukces to bardzo ważny składnik formy biegacza, dlatego wielu zawodowych sportowców stosuje różne techniki psychologiczne, takie jak medytacje czy afirmacje. Warto wziąć z nich przykład.

Mądrość

Bieganiem, podobnie jak inną aktywnością fizyczną, można zrobić sobie także wiele krzywdy. Jeśli nie wiemy jak trenować, nie znamy swojego ciała i nie potrafimy wyczuć sygnałów organizmu, to prędzej czy później zaliczymy porażkę w postaci kontuzji czy przetrenowania. Dobry biegacz to mądry biegacz. Chodzi tutaj przede wszystkim o wiedzę biegową, czyli jak trenować, jak się odżywiać, w co się ubierać, jak rozkładać siły na zawodach. To wszystko jest niezbędne, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Idealny sportowiec dużo czyta na temat swojej dziedziny, czerpie wiedzę od mistrzów, bardziej doświadczonych kolegów i fachowców. Nie jest zamknięty na rozwijanie się w tej dziedzinie. Próbuje, doświadcza, testuje – wszystko po to, by lepiej poznać swój organizm i nauczyć się reagować na jego sygnały.  Musimy więc nauczyć się swojego ciała i dyscypliny sportowej, w której się “zanużamy”.

Bycie dobrym sportowcem nie oznacza tylko doskonałej kondycji fizycznej. Bardzo ważna jest także forma psychiczna. Doskonalenie w sobie ważnych cech charakteru jest równie ważne, co trenowanie poszczególnych partii ciała. Mózg jest głównym napędem wszystkich sukcesów sportowców, dlatego trenując ciało, nie zapominaj również o ćwiczeniu umysłu!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
3 maraton lubelski wez udzial w konkursie i zgarnij pakiet startowy 3

3. PZU Maraton Lubelski - weź udział w konkursie i zgarnij pakiet startowy

Następne
kongres psychologii sportu

Kongres Psychologii Sportu

Powiązane artykuły

Komfort Saucony Endorphin Speed 4
Czytaj dalej

Jak biegać szybciej?

"Zawsze, kiedy startuję mam cel – biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej” – deklarowała rekordzistka świata w maratonie Paula Radcliffe i nie rzucała słów na wiatr. Dla niej szybkie bieganie oznaczało tempo poniżej 3:15 min/km na całej trasie rekordowego biegu. Ale prawda jest taka, że szybko biegać może każdy.