fbpx
coleman world record 01

Christian Coleman w pogoni za Boltem

6.37 to najlepszy czas na świecie w biegu na 60 metrów! Ustanowił go 21-letni Christian Coleman podczas mityngu w Clemson (USA).

6.37 to najlepszy czas na świecie w biegu na 60 metrów! Ustanowił go 21-letni Christian Coleman podczas mityngu w Clemson (USA).

To było wyjątkowo mocne rozpoczęcie sezonu! Podczas mityngu w Clemson (USA), rozegranego 19 stycznia 2018 roku, 21-letni Christian Coleman osiągnął najszybszy czas na świecie w biegu na 60 m – 6.37 sek.! Na to wydarzenie biegowy świat czekał aż 20 lat. Maurice Greene – oficjalny rekordzista świata na tym dystansie – dwukrotnie przebiegł “sześćdziesiątkę” w czasie 6.39. Od 18 lat żaden sprinter nie był w stanie złamać bariery 6.40. Colemanowi udało się to już w pierwszym starcie sezonu!

Niestety, fenomenalny wynik Christiana Colemana nie będzie ratyfikowany przez IAAF jako oficjalny rekord świata. Skąd taka polityka międzynarodowej federacji? Jak podaje portal sprinterzy.com, na zawodach w Clemson nie było aparatury odnotowującej czasy reakcji i falstart (art. 261, 263 i 161.2 regulaminu IAAF). Ponadto bezpośrednio po zawodach nie przeprowadzono kontroli antydopingowej. Wynik 6.37 sek. zgodnie z regulaminem USATF zostanie ratyfikowany jako rekord USA. Trenerzy i sędziowie komentują, że Coleman z całą pewnością pobiegł lepiej od rekordu świata i jego czas zostanie odnotowany w statystykach IAAF jako najlepszy w historii. Zawodnik zapowiedział, że chce wystąpić na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham i być może uda mu się powtórzyć wyczyn z mityngu w Clemson.

Christian Coleman dał się poznać jako uzdolniony sprinter już podczas Mistrzostw Świata w Londynie 2017, gdzie zdobył srebrne medale w biegu na 100 metrów i w sztafecie 4×100 m. Wcześniej triumfował w Mistrzostwach panamerykańskich juniorów (2015) oraz w młodzieżowych mistrzostwach NACAC w San Salvador (2016). Podopieczny trenera Tima Halla zdetronizował Usaina Bolta podczas mistrzowskiego biegu na 100 metrów w Londynie. Młody Amerykanin nokautował zarówno Bolta jak i Gatlina po pierwszych 60 metrach dystansu. Nic więc dziwnego, że w na tym właśnie dystansie okazał się nie do pokonania.

coleman-world-record-02

Na uwagę zasługuje również progres, jaki Coleman zanotował w ostatnim czasie. Na swoje sukcesy pracuje dopiero od 4 lat. Już w swoim debiutanckim biegu na 100 metrów, który miał miejsce 16 maja 2014 roku, osiągnął czas 10.51 (dla porównania rekord Polski Mariana Woronina z 1984 wynosi 10.00). W kolejnych sezonach osiągał czasy: 10.18, 9.95 i 9.82 sekundy. Eksperci podkreślają, że Coleman jest zawodnikiem o szczególnych predyspozycjach do krótszych dystansów sprinterskich. Rekordowy bieg na początek sezonu zapowiada, że ten zawodnik jeszcze nie raz nas zaskoczy!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
ruch kontra siedzenie jak wypracowac lepsze nawyki 01

Ruch kontra siedzenie - jak wypracować lepsze nawyki?

Następne
amberexpo polmaraton gdansk 2018 z nowym dystansem 01

AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk 2018 z nowym dystansem!

Powiązane artykuły