fbpx
Zapisy na 31. Bieg Powstania Warszawskiego ruszyły!

Trwają zapisy na 31. Bieg Powstania Warszawskiego!

Bieg Powstania Warszawskiego to impreza, która zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu pasjonatów biegania. Chętnych do udziału w nim rok w rok nie brakuje. Zawsze towarzyszy mu niezwykła otoczka i podniosła atmosfera. Nie inaczej będzie i w tym roku, chociaż nowinek także nie zabraknie.

31. Bieg Powstania Warszawskiego w 2022 r. odbędzie się w sobotę, 30 lipca, warto uwzględnić tę datę planując wakacje. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: 5-kilometrową oraz 10-kilometrową. Start poszczególnych biegów nastąpi o godzinie 20:30 (5 km) i 21:00 (10 km). Będzie to już druga impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w nowej formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy (a konkretnie AKTYWNEJ WARSZAWY) i Fundacji „Maraton Warszawski”.

Zapisy na 31. Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się 7 czerwca o godz. 12:00 i potrwają aż do 28 lipca 2022 r. Po pierwszym dniu zapisów na liście startowej znajduje się już ponad 1200 nazwisk! Najłatwiej zapisać się online na: www.BiegPowstaniaWarszawskiego.pl

Trasy z historią w tle

Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że jest to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i poczucie oddawania honoru bohaterom wydarzeń z 1944 r. Oczywiście trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

31. Bieg Powstania Warszawskiego pobiegnie historyczną trasą.
31. Bieg Powstania Warszawskiego pobiegnie historyczną trasą.

Biegacze startujący na 10 km na samym początku “nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego zachowują swój sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy pacemakerów.

Każdy może uczcić pamięć Bohaterów

Jednocześnie w tegorocznej edycji Biegu Powstania Warszawskiego może wziąć udział każdy w… dowolnym miejscu w Polsce. Impreza będzie bowiem miała także swoją wirtualną odsłonę tak, by każdy miał możliwość uczczenia rocznicy zrywu z 1944 r., jeżeli nie będzie w stanie zrobić tego fizycznie w stolicy. Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 30 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie. Warto dodać, że uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje. Zapisy do wirtualnej odsłony wydarzenia rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

Edycja specjalna #BiegamDobrze

Tak, jak w przypadku wielu biegów organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski”, tak również w ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego organizowana będzie unikalna akcja #BiegamDobrze. W ramach tego projektu – zapoczątkowanego w 2015 roku –  biegacze charytatywni zebrali już ponad 7 mln zł na cele dobroczynne.

W tradycyjnej formule uczestnicy imprez Fundacji mogą zapisać się ścieżką charytatywną i uruchomić zbiórkę na rzecz wybranej organizacji dobroczynnej. Ich zaangażowanie w zbieranie środków jest jednocześnie drogą do zdobycia pakietu startowego od wybranego NGO.

Ze względu na szczególny charakter Biegu Powstania Warszawskiego, akcja będzie miała tym razem również wyjątkowe zasady. Cel zbiórek będzie wspólny dla wszystkich – stąd nazwa akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Będzie to bowiem sposób nie tylko na uczczenie, ale także wymierne wsparcie Powstańców Warszawskich. 

Kolejną zmianą w porównaniu do “tradycyjnej” ścieżki #BiegamDobrze, jest to, że w przypadku nadchodzącego wydarzenia zbiórkę będziemy mogli założyć już po zakupieniu pakietu startowego. W tym przypadku akcja nie jest bowiem efektem współpracy z organizacjami dobroczynnymi, a celową inicjatywą organizatorów i uczestników biegu. To po prostu niepowtarzalna szansa na to, by zaangażować się we wspólny szczytny cel i okazać wsparcie Bohaterom Powstania.

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów rozpocznie się jeszcze w czerwcu, wtedy też opublikowane zostaną wszystkie szczegóły projektu. W inicjatywie wziąć udział będzie mógł każdy posiadacz pakietu startowego. Dla biegaczy charytatywnych organizatorzy szykują też specjalny rodzaj podziękowania za ich zaangażowanie. 

Liga Mistrzów Warszawy

Bieg Powstania Warszawskiego to druga tegoroczna tura Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 16. Półmaratonu Warszawskiego. W przypadku Ligi rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku w danym biegu w danej kategorii. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech wliczanych do rywalizacji biegach (16. Półmaratonie Warszawskim, 30. Biegu Konstytucji 3 Maja, 31. Biegu Powstania Warszawskiego, 32. Biegu Niepodległości, 44. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane występy, dlatego nie warto odpuszczać żadnej z wymienionych imprez.

Więcej informacji na temat Ligi Mistrzów Warszawy, zasad rywalizacji i punktowania, znaleźć można na stronie https://BiegPowstaniaWarszawskiego.pl/liga-mistrzow-warszawy/.

Kto pierwszy, ten… oszczędniejszy

W 31. Biegu Powstania Warszawskiego warto nie tylko szybko pobiec, ale także błyskawicznie zapisać się do zawodów. Im wcześniej trafimy na listy startowe, tym mniej będzie nas to bowiem kosztowało. Pierwszych 1000 uczestników wniosło opłatę w wysokości 60 zł za bieg na 5 km lub 70 zł za bieg na 10 km. Ci, którzy trafią na listy, zanim znajdzie się na nich 4 tysiące osób zapłacą kolejno 70 lub 80 zł. Po przekroczeniu tej bariery, koszt pakietów wzrasta o kolejne 10 zł. Ostatnią szansą na udział będą zapisy w Biurze Zawodów. W tym przypadku będzie wiązało się to z koniecznością zapłacenia 90 lub 99 zł.

Chociaż Bieg Powstania Warszawskiego już ze względu na sam swój symboliczny wymiar jest wydarzeniem, do którego specjalnie nie trzeba namawiać, to tegoroczna odsłona zapowiada się szczególnie wyjątkowo. Sporo nowych atrakcji, możliwość udziału w wirtualnej odsłonie czy nowy wymiar akcji #BiegamDobrze sprawiają, że ta edycja będzie na pewno różnić się od poprzednich. Jedno pozostanie niezmienne – niezapomniana, unikalna atmosfera, która sprawia, że po prostu nie może Cię zabraknąć na starcie. Zapisz się na 31. Bieg Powstania Warszawskiego i razem z nami uczcij rocznicę tego historycznego wydarzenia i jego Bohaterów.

31. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 30 lipca 2022.
31. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 30 lipca 2022.
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Warto świadomie podejść do kwestii nawodnienia organizmu.

Podstawy żywienia w diecie biegacza - cz. 1, płyny

Następne
Letnia odsłona CITY TRAIL znika z kalendarza, ale będą biegi ultra

CITY TRAIL: frekwencja w edycji 2021/2022 zadowalająca, ale letnich biegów nie będzie

Powiązane artykuły

kosmiczny medal 2 pzu maratonu szczecinskiego 01
Czytaj dalej

Kosmiczny medal 2. PZU Maratonu Szczecińskiego

Skojarzenie z kosmosem, albo nawet "Gwiezdnymi Wojnami" jest całkiem na miejscu – Szczecin widziany z lotu ptaka jest niezwykły i widać to doskonale na medalu tegorocznej edycji maratonu szczecińskiego. Biegacze będą mieli okazję zabrać ze sobą ze Szczecina bardzo charakterystyczną cząstkę miasta.