fbpx
medalistka z rio pobiegla dla niewidomych 01

Medalistka z Rio pobiegła dla niewidomych

4 czerwca 2017 roku w podwarszawskich Laskach odbył się II Memoriał im. Zofii Morawskiej. Biegacze połączyli siły, aby wspomóc jeden z największych w Polsce ośrodków dla osób niewidomych. Wśród startujących znalazła się również Oktawia Nowacka – brązowa medalistka w pięcioboju nowoczesnym z Rio de Janeiro.

4 czerwca 2017 roku w podwarszawskich Laskach odbył się II Memoriał im. Zofii Morawskiej. Biegacze połączyli siły, aby wspomóc jeden z największych w Polsce ośrodków dla osób niewidomych. Wśród startujących znalazła się również Oktawia Nowacka – brązowa medalistka w pięcioboju nowoczesnym z Rio de Janeiro.

Charytatywne imprezy rosną w siłę. Lista startowa biegu dobroczynnego w Laskach k. Warszawy zapełniła się błyskawicznie. Ponad 400 zawodników wsparło Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Wśród nich znalazła się Oktawia Nowacka, która podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro wywalczyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym. Jak na prawdziwego sportowca przystało, wystartowała solidnie i zajęła pierwsze miejsce wśród pań. Jednak nie czas był tu najważniejszy, a sama rywalizacja, która była wyjątkowa z bardzo wielu powodów.

Podstawowy dystans biegu wynosił 3300 m, czyli dokładnie tyle, ile jedna pętla wokół ośrodka. Biegacze mogli pokonać ją dowolną ilość razy w czasie 90 minut. Najszybsi pokonali dystans aż 6 razy. Motywacja była tym większa, że za każde przebiegnięte okrążenie główny partner biegu – firma PKN ORLEN S.A., która od 2003 roku aktywnie działa na rzecz niewidomych dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach – przekazywał darowiznę na rzecz placówki. W tym roku głównym celem było pozyskanie środków na budowę nowego internatu dla niewidomych chłopców.

medalistka-z-rio-pobiegla-dla-niewidomych-02

Miejsce, w którym odbywają się zawody jest niezwykłe. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi mieści się na bardzo dużym terenie w sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Nieprzerwanie od 1911 roku znajdują tu swoją przystań osoby w każdym wieku, a oddana grupa opiekunów i wychowawców cały czas im towarzyszy. Głównym zadaniem ośrodka jest otaczanie osób niewidomych i ociemniałych kompleksową opieką, biorąc pod uwagę ich różnorakie potrzeby: edukacyjno-wychowawcze, rehabilitacyjne, socjalne czy religijne. Swój azyl znajdują tu ludzie z całego kraju, a placówka przez wiele lat wypracowała swoją „markę”. A od roku zaprasza również amatorów biegania, którzy chętnie dokładają swoje cegiełki – w tym przypadku są to kilometry – aby wspierać Laski w ich codziennym funkcjonowaniu.

Frekwencja dopisała w zeszłym roku, a w tegorocznej edycji również przerosła oczekiwania organizatorów! Biuro zawodów do samego końca odpowiadało na pytania o możliwość zapisu na bieg. Do akcji włączyły się przede wszystkim lokalne grupy biegowe, które oprócz wspólnego trenowania często łączą się w szczytnych celach. Dzięki imprezom, takim jak II Memoriał Zofii Morawskiej w Laskach bardzo wyraźnie widać, że zarówno olimpijczycy jak i amatorzy biegania, mają oczy szeroko otwarte na potrzeby innych!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
nawodniony organizm silny organizm 01

Nawodniony organizm = silny organizm

Następne
plan na koniec czerwca szybkie 10 km w zielonym uzdrowisku juz niedlugo iii bieg konstancinski im piotra nurowskiego 07

Plan na koniec czerwca? Szybkie 10 km w zielonym Uzdrowisku. Już niedługo III Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego!

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM