Biegiem przez historię – kultowe modele butów dla biegaczy od adidas na Sneakerness Warsaw

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

26 i 27 października odbędzie się pierwsza, polska edycja międzynarodowej imprezy Sneakerness. W ramach warszawskiego eventu adidas otworzy swoje pilnie strzeżone niemieckie archiwa i zaprezentuje kultowe, oryginalne modele butów sprzed kilkudziesięciu lat. Jedna z dwóch części wystawy będzie poświęcona historii i rozwojowi butów biegowych od lat 40-tych po współczesne nam modele. Oprócz wystawy każdy zwiedzający będzie mógł zapoznać się z unikatowymi materiałami cyfrowymi, czyli archiwalnymi zdjęciami i oryginalnymi katalogami sprzed lat.

Uwagę na pewno przyciągnie także model ROM z 1960, który wprowadził nowy sposób budowania butów biegowych, dzięki któremu obuwie przylegało do stopy, eliminując jednocześnie jakiekolwiek naciski. To właśnie ROM stał się protoplastą butów runningowych, jakie znamy dziś.

Warto zatrzymać się na chwilę w 1979 roku, kiedy projektanci adidas stworzyli model „Nite Jogger”, czyli pierwsze, fluorescencyjne buty do nocnego biegania. Dziś, po 35 latach moda na fluo wykończenia wróciła jak boomerang.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Na wystawie zobaczymy także pierwszy na świecie but biegowy wyposażony w elektroniczny chip mierzący dystans, średnią prędkość oraz spalone kalorie. Mowa o modelu „Micro Pacer”. Aż trudno uwierzyć, że premiera takiej technologii miała miejsce niemal 30 lat temu, w 1984 roku, w tym samym, w którym Polsce świętowano premierę „Akademii Pana Kleksa” i bojkotowano Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles.

Wśród najnowszych modeli butów biegowych najwięcej emocji zapewne wywoła model „adizero infiknit olympics”, stworzony na ostatnią, londyńską olimpiadę i wydany w limitowanej edycji, w której każda para ma własny, wyszyty na języku numer. Zobaczyć ten but na własne oczy to nie lada wyzwanie.

Wspomniane modele to jedynie mały wycinek tego, czego będzie można się dowiedzieć podczas warszawskiej wystawy w ramach Sneakerness Warsaw. Więcej informacji o imprezie na www.sneakerness.com.

Sneakerness Warsaw:

Pinup studio, ul. Nowogrodzka 84/86

Godziny otwarcia: sob 11.00–19.00 nd 11.00–17.00

Bilety: 20 pln, sprzedaż tylko w kasie

www.sneakerness.com

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę