fbpx
NZ9 2966

Przed nami weekend ze świętem biegania z bazą w TAURON Arenie Kraków!

Już w najbliższy weekend w Krakowie pojawią się tysiące biegaczy. Główny punkt programu przypada na niedzielę, 8 października, kiedy to wystartują 9. Cracovia Półmaraton Królewski i rywalizacja na 5 km pod nazwą „Piątka dla krakowskiego sportu”. Bazą wydarzeń będzie TAURON Arena Kraków, a niewątpliwą atrakcją efektowny finisz na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

Sobota, 7 października będzie natomiast należeć do najmłodszych miłośników biegania, których czeka zabawa na sportowo w ramach Mini Melts Kraków Run. Po zakończeniu zapisów internetowych na listach startowych wszystkich trzech biegów jest ponad 11,5 tysiąca osób. Zgłoszenia będą jeszcze możliwe w Biurze Zawodów. W czwartek, 5 października, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora tych wydarzeń – odbyła się konferencja prasowa przed biegowym weekendem.

1A4A5222

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Krzysztof Kowal, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 9. CPK i „Piątki dla krakowskiego sportu” Andrzej Batko, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. Małgorzata Marcińska, reprezentująca Partnera Strategicznego 9. CPK Małopolskę – Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd, przedstawicielka Sponsora Technicznego 9. CPK Community Manager ASICS FrontRunner Polska i jednocześnie uczestniczka półmaratonu Zuzanna Bieńczak, przedstawiciel Sponsora 9. CPK Kierownik Sprzedaży i Marketingu marki Piwniczanka i jednocześnie uczestnik półmaratonu Marek Gaworucha oraz reprezentujący Sponsora Tytularnego biegów dla dzieci Prezes Zarządu Mini Melts Marek Kordaszewski. Obecni byli również przedstawiciele innych Sponsorów i Partnerów oraz Służb Mundurowych zabezpieczających trasy, bez których wsparcia organizacja tych wydarzeń nie byłaby możliwa.

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ.

F91A4082

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały: oficjalna koszulka techniczna 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego marki ASICS, koszulka, którą otrzymają uczestnicy „Piątki dla krakowskiego sportu” oraz koszulki, jakie dostaną dzieciaki startujące w Mini Melts Kraków Run, a także medale wszystkich trzech weekendowych wydarzeń biegowych.

Pierwotnie wyznaczony limit 8000 tysięcy uczestników 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego wypełnił się jeszcze przed terminem. Ten został przedłużony, a limit zwiększony do 8888 startujących. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych na liście startowej jest 8528 osób z blisko 50 krajów. Zapisy będą jeszcze możliwe w piątek i sobotę w Biurze Zawodów w TAURON Arenie Kraków. 

NZ6 2542

Równocześnie z półmaratończykami pobiegną uczestnicy rywalizacji na 5 km, która odbędzie się pod nazwą „Piątka dla krakowskiego sportu” i zainauguruje obchody przypadającego w tym roku 15-lecia organizującego te wydarzenia Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Do biegu na 5 km też jeszcze będzie można się zgłosić – na liście startowej jest 1208 osób, a limit to 1500. Dla najmłodszych uczestników w wieku od 13 do 18 lat została przygotowana dodatkowa klasyfikacja „Połącz puzzle, zgarnij nagrodę” – zabawa polega na zbieraniu podczas biegu pięciu elementów układanki dotyczącej sportu w Krakowie i związanej z nim działalności ZIS.

NZ9 0939

Do tego w sobotę wystartuje około 2000 dzieciaków od 3. do 13. roku życia, dla których przygotowano 5 dystansów – od 50 do 250 m, w zależności od kategorii wiekowej. Na liście startowej Mini Melts Kraków Run jest już 1812 młodych miłośników aktywności fizycznej. Zgłoszenia będą jeszcze przyjmowane w piątek, 6 października, ostatnie wolne miejsca zostały w najmłodszej kategorii „Szkraby” (roczniki 2019-2020) oraz najstarszej „Małolaty” (roczniki 2010-2012).​

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie stara się rozbudowywać ofertę miejskich
wydarzeń biegowych, tak aby można było znaleźć coś dla każdego, w każdym wieku.

NZ6 2520

Wszyscy biegacze będą startować obok TAURON Areny Kraków, a dla uczestników 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i „Piątki dla krakowskiego sportu”  dodatkowym smaczkiem jest lokalizacja mety i efektowny finisz na płycie głównej wewnątrz największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. W przypadku półmaratonu po drodze można też zobaczyć najsłynniejsze krakowskie zabytki, takie jak: Wawel, Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska oraz historyczne budowle sakralne – jak kościoły Mariacki, św. Apostołów Piotra i Pawła czy Na Skałce, a także charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – poza TAURON Areną Kraków, m.in.  Kładkę im. Ojca L. Bernatka, Ogród Botaniczny, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. W tym roku uczestnicy półmaratonu spotkają też Smoka Wawelskiego.

Wśród biegaczy aspirujących do czołowych miejsc w 9. Cracovia Półmaratonie Królewskim należy wspomnieć takich zawodników, jak ubiegłoroczny zwycięzca i drugi w 2019 roku
Eric Leon Ndiema z Kenii, jego rodak David Kiprono Metto, mający na koncie m.in. wygraną
w 19. Cracovia Maraton czy drugie miejsca w 20. Cracovia Maraton oraz 5. i  8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz triumfy w dwóch ostatnich odsłonach Biegu Trzech Kopców, będzie tez kilku innych Kenijczyków legitymujących się dobrymi czasami. Walkę z nimi podejmą najlepszy Polak i czwarty w klasyfikacji generalnej przed rokiem Mateusz Kaczor czy Artur Olejarz.

1A4A5355

Wśród kobiet na pewno warto zwrócić uwagę na najlepszą w 2021 roku i trzecią w poprzedniej edycji imprezy Monikę Jackiewicz, wielokrotną mistrzynię i medalistkę mistrzostw Polski w biegach długodystansowych Katarzynę Jankowską, doskonale znaną w Krakowie olimpijkę z Rio de Janeiro, triumfatorkę 17. i 19. edycji Cracovia Maraton, dwukrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy Biegu Trzech Kopców (a 24 września drugą w PGE Energia Ciepła 16. Biegu trzech Kopców) Lilię Fiskowicz czy Marynę Nemczenko z Ukrainy. Mają też przyjechać mocne Kenijki.

Po raz kolejny start zapowiedzieli również Ambasadorzy Cracovia Maraton, czyli aktorzy Mateusz Janicki, Andrzej Popiel i Hiroaki Murakami oraz mieszkający w Krakowie obcokrajowcy Javier Rico, Julien Hallier i Patrice Ricour. 

Szanse na tytuł zdobywcy Królewskiej Triady Biegowej 2023  i ukończenie tegorocznych odsłon Cracovia Maraton, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego ma 825 osób (przed zapisami w Biurze Zawodów).

F91A4156

W sobotę na najmłodszych będzie czekać strefa atrakcji z dmuchańcami i lodami od Sponsora Tytularnego biegów dla dzieci – firmy Mini Melts, będzie też strefa aktywności ekologicznych, przygotowana min. przez instytucje i jednostki miejskie. 9. Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu będą towarzyszyć także targi EXPO (od piątku do niedzieli), gdzie odwiedzający zapoznają się z propozycjami Sponsorów i Partnerów wydarzenia. Przewidziane są również różne atrakcje i animacje.

W sobotę w strefie EXPO na poziomie A TAURON Areny Kraków zostanie też zorganizowany specjalny panel edukacyjny „Różne oblicza biegania”. Będzie można posłuchać prelekcji doświadczonych zawodników i specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami związanymi z bieganiem, a także spotkać się i porozmawiać z ekspertami osobiście.

O zmianach w organizacji ruchu drogowego i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które będą obowiązywać 8 października 2023 roku informujemy w osobnym komunikacie.

Biegaczy zachęcamy do zapoznania się z INFORMATOREM.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
wybiegaj w przyszlosc z oshee 2

Ostatnie dni na dołączenie do Ligi Biegowej!

Następne
9d968f02 bbb8 44aa 9adb ce8b2a42c965

9. Cracovia Półmaraton Królewski - Polka na podium!

Powiązane artykuły