fbpx
polmaraton hajnowski biegiem na szlaku zubra

Półmaraton Hajnowski – biegiem na szlaku żubra

W dzieciństwie, większość czasu podczas wakacji, spędzałem u dziadków w Hajnówce. Miejscowość ta, jest bramą do najstarszej i według mnie najpiękniejszej puszczy w tej części Europy.

W dzieciństwie, większość czasu podczas wakacji, spędzałem u dziadków w Hajnówce. Miejscowość ta, jest bramą do najstarszej i według mnie najpiękniejszej puszczy w tej części Europy. Puszcza Białowieska, bo właśnie o niej tutaj mowa, jest miejscem gdzie dochodzi do spotkania człowieka z naturą.

Królestwo żubra i kilkusetletnich potężnych dębów które były świadkami polowań Jagiellonów, powstań narodowych oraz obu wojen. Przyrodnicy i turyści są najczęstszymi gośćmi Puszczy Białowieskiej.

A dominującą formą aktywności jest jazda na rowerze. Sam również przejechałem wiele kilometrów wzdłuż i wszerz, zanim zaczęła się moja przygoda z bieganiem. Od tej pory szlaki naszego polskiego Yellowstone, wykorzystuję to robienia kilometrażu. Piękne trasy, dzika natura oraz puszczański mikroklimat, zachęcają do zwiedzenia tych terenów pod kontem turystycznym jak i również treningowym. Ale najważniejszym dla zapaleńców biegania będzie organizowana tam impreza biegowa. „Półmaraton Hajnowski” zaczynający się w stolicy Puszczy Białowieskiej czyli Białowieży, a kończący się w centrum miasta Hajnówka. 
 


Jest to jedna z najmłodszych imprez biegowych w Polsce, jednak z roku na rok przyciąga coraz to większe rzesze miłośników biegów. Inicjatorami półmaratonu byli członkowie Rekreacyjnego Klubu Biegacza w Hajnówce, który powstał przy współpracy z OSiR i jego ówczesnym dyrektorem, znanym w kraju siatkarzem Markiem Antoniukiem. Z okazji 50 lecia nadania praw miejskich zorganizowano w 2001 r. I Półmaraton Hajnowski ( 16.VI). Uczestnikom bardzo spodobała się trasa biegu, prowadząca przez malownicze wioski w sercu puszczy – Pogorzelce, Teremiski i Budy – gdzie znajduje się skansen wsi białoruskiej. W tym roku odbędzie się XI odsłona biegu. W poprzedniej, X edycji, nie zabrakło znanego wielbiciela biegów wytrzymałościowych, byłego dowódcy Wojskowej Formacji Specjalnej „Grom”. 

Rekord trasy należy do Andreja Gordiejewa ( Białoruś ) i wynosi 1;04;37 h ( 2003 r.) a wśród pań najlepszy czas między Białowieżą a Hajnówką osiągnęła Małgorzata Jamróz ( Warszawa ) 1;17;08 h. Bieg gościł amatorów biegania z Francji, Czech, Litwy,Białorusi i Ukrainy. O tym jak wielkie uznanie otrzymał ten półmaraton, świadczyć powinny otrzymane nagrody dla organizatorów m.in. „Złoty bieg 2002” , „Złoty Bieg 2003” oraz „Fillipides 2005” w kategorii – kameralna impreza.


Warto na stałe wpisać tą imprezę do osobistego kalendarza biegowego. Zmiana otoczenia z miejskiego na dziki las może się okazać świetnym urozmaiceniem. Przed nami kręta droga a nad nami szum starych drzew. Mijane są mokradła, rzeki, polany, a obserwatorami biegu są najczęściej usadowiane na drzewach ptaki.

Trzymajmy więc kciuki za rozwój „Półmaratonu Hajnowskiego”. Osobiście zachęcam wszystkich miłośników biegów i kontaktu z naturą do licznego przybycia do serca Podlasia. Do zdobycia, oprócz medalu w kształcie dębowego liścia, przeżycie wspaniałej przygody.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
comrades marathon 01 01

Comrades Marathon

Następne
mocna poowka w pradze i rodzynek rodem rodem z austrii

Półmaraton w Pradze - mocna połówka z austriackim rodzynkiem

Powiązane artykuły

Olejarska Dycha odbędzie się już 29 maja
Czytaj dalej

Olejarska Dycha

Już za kilka dni, 29 maja 2022, w miejscowości Nielisz odbędzie się pierwsza edycja biegu Olejarska Dycha. Dzięki…