Nasi pobiegną na 12.Mś w Biegu 24h!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

nasi-pobiegna-na-12-ms-w-biegu-24h-01

Za nieco ponad tydzień zostaną rozegrane po raz dwunasty Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym, areną zmagań będzie Victoria Park w stolicy Irlandii – Belfaście. Oczywiście na starcie nie może zabraknąć reprezentantów Polski!

Niewątpliwie największą gwiazdą pośród naszych rodaków będzie Patrycja Bereznowska, do której należy nieoficjalny rekord świata w biegu 24-godzinnym wynoszący 256 kilometrów i 246 metrów. Patrycja ten wynik ustanowiła w kwietniowych mistrzostwach Polski rozgrywanych w Parku im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wcześniejszy RŚ należał do Japonki Mami Kudo i był gorszy od Polki o prawie 1 kilometr, a na szczycie listy utrzymał się przez niecałe 6 lat.

Oprócz Bereznowskiej w Belfaście nasz kraj wśród Pań będą reprezentowały: srebrna medalistka ostatnich MP –  Aleksandra Niwińska (rekord życiowy: 245 km 101 m), brązowa medalistka MP – Agata Matejczuk (230 km 037 m), a także Milena Grabarska-Gregorczyk (224 km 193 m) i Aneta Rajda (214 km 172 m). Warty odnotowania jest fakt, że medalistki mistrzostw Polski podczas zawodów w Łodzi łącznie przebiegły 731 km i 384 m, co jest wynikiem lepszym od mistrzyń Świata w biegu 24-godzinnym z Turynu, Amerykanek o ponad 10 kilometrów.

nasi-pobiegna-na-12-ms-w-biegu-24h-02

Czy powinniśmy spodziewać się po Polkach złotego medalu MŚ?

Myślę, że śmiało możemy je stawiać w gronie faworytek zwłaszcza, że mają na swoim koncie zeszłoroczne drużynowe mistrzostwo Europy z francuskiego Albi czy też srebrny medal MŚ z Turynu, a do tego liczne medale indywidualnie z ME i MŚ. 

W Belfaście będziemy mieli również męskich przedstawicieli naszego kraju z Pawłem Szynalem i Andrzejem Radzikowskim na czele. Ponadto będą nas reprezentować Sebastian Białobrzeski, Przemysław Basa oraz Roman Elwart. Najlepszym wynikiem spośród wymienionych może pochwalić się Szynal, który na ostatnich mistrzostwach Świata w Turynie ustanowił nie tylko rekord życiowy, ale i Polski – 261 kilometrów i 181 metrów. Radzikowski swój rekordowy bieg odbył na MP w Łodzi, gdzie przebiegł 258 km 227 m (wtedy tylko o 2 kilometry była gorsza Bereznowska! – przyp.). Pozostali nasi reprezentanci mają rekordy życiowe poniżej 250 km: Białobrzeski (249 km 633 m), Basa (236 km 776 m), Elwart (241 km 708 m).

Na pewno nasza męska ekipa ma mniejsze szansę od żeńskiej, by namieszać w czołówce, chociaż jak pokazał Paweł Szynal zdobywając srebro na 11. MŚ w Turynie – nie można ich przekreślać, a wierzyć. Aktualny Mistrz Polski – Radzikowski najwyżej w mistrzostwach globu był 10., przed pięcioma laty. Ostatnio uplasował się na 36. pozycji.

W biegach 24-godzinnych mistrzostw Świata poza klasyfikacją indywidualną jest prowadzona również klasyfikacja drużynowa. Tutaj pod uwagę bierze się trójkę najlepszych zawodniczek lub zawodników.

12. Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym rozegrane zostaną w Victoria Park w Belfaście. Przygotowana zostanie płaska pętla o długości 1653 m. W trakcie biegu nie będzie miała miejsca zmiana kierunku. Start zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (12:00 lokalnego – przyp.). Organizatorzy zapowiadają start 310 zawodników z 40 krajów. Do boju Polacy!