fbpx
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

2024 – Narodziny World Trail Majors 

WORLD TRAIL MAIORS 2024 MAP Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/
WORLD TRAIL MAIORS 2024 MAP
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

Zaledwie kilka dni po tym, jak świat obiegła informacja o przejęciu przez UTMB kanadyjskiego wyścigu w Whistler w Kolumbii Brytyjskiej, narodził się nowy projekt – World Trail Majors. Dokładnie 13 listopada ogłoszono powstanie wyjątkowej organizacji biegów górskich, która ma być alternatywą dla UMTB i, co o wiele bardziej istotne, ma prezentować odmienne podejście do trailu.

Spór o Whistler

Kiedy w 2022 roku UTMB ogłosił partnerstwo z Ironman Group nie wszystkim się to spodobało (przeczytasz o tym tutaj). Pojawiły się  obawy, że biegi górskie zostaną skomercjalizowane i stracą swój unikalny, wyjątkowy charakter. Te obawy potwierdził niedawno biegacz i organizator biegów, Gary Robbins, który w obszernym wpisie na blogu wyjaśnił, w jaki sposób został wypchnięty przez UTMB z organizacji biegu. 

Gary, w ramach Coast Mountain Trail Running, w latach 2016-2022 organizował Whistler Alpine Meadows w pobliżu kurortu Whistler Blackcomb, jednak niezrozumiałe wymogi i nieuzasadnione żądania stawiane przez właściciela kurortu oraz utrudniona komunikacja z jego przedstawicielami sprawiły, że w 2023 wyścig nie mógł się odbyć. CMTR robiło jednak wszystko, aby wydarzenie wróciło w nowym roku, gdy nagle w świat poszła informacja, że od 2024 w tym samym miejscu i w tym samym czasie odbywać się będzie Ultra Trail Whistler by UTMB.

Gary wywnioskował, że wszystko to prawdopodobnie wynikało z zaaranżowanej zmowy między organizacją Ironman-UTMB a właścicielem kurortu, aby zastąpić jego wyścig nowym wydarzeniem UTMB. Już bowiem w 2021 roku UTMB pisało do niego w sprawie przejęcia kilku wyścigów, których jednak Gary nie chciał oddać. Równocześnie w sprawie WAM kontakt z kurortem stał się utrudniony, a osoba kontaktowa unikała Gary’ego nie odpowiadała na wiadomości. 

Druga strona medalu

Przedstawiciele Ironman-UTMB wskazali, że byli zaskoczeni reakcją Robbinsa, albowiem ich zdaniem CMTR już w lutym 2023 roku zrezygnowała z organizacji tego wydarzenia mówiąc, że “nie ma dla nas dalszej drogi do produkcji wyścigów tej wielkości”. Keats McGonigal, wiceprezes North American Ironman ds. operacyjnych, nadzorujący nowe wydarzenie w Whistler, powiedział, że organizacja Ironman-UTMB była zainteresowana kanadyjską imprezą od czasu powstania UTMB World Series dwa lata temu, ale nie skupiła się na Whistler aż do późnej zimy ubiegłego roku, po tym jak CMTR zrezygnował.

Na podstawie publicznych komentarzy Gary’ego zrozumieliśmy, że opuszcza on rynek Whistler i nie ma zamiaru tam wracać” – powiedział McGonigal i dodał: “chcemy, aby lokalne imprezy biegowe odniosły sukces. Jest to coś, co z całego serca wspieramy. Chcemy, aby lokalna społeczność biegaczy miała bardzo dobre, dobrze zorganizowane i udane imprezy, ponieważ to ostatecznie podniesie poziom tego sportu.” 

WHISTLER Źródło: https://runningmagazine.ca/the-scene/new-utmb-whistler-race-causes-uproar-in-trail-community/
WHISTLER Źródło: https://runningmagazine.ca/the-scene/new-utmb-whistler-race-causes-uproar-in-trail-community/

W sprawie wypowiedział się również rzecznik Whistler Blackcomb, który przeprosił za słabą komunikację z Robbinsem, a jednocześnie wskazał, że był gotów współpracować z CMTR, aby zorganizować WAM w 2023 roku, jednak to dyrektorzy CMTR, a nie ośrodek, zdecydowali się odwołać wydarzenie, po tym, jak nie przedstawili nowego planu uwzględniającego wymagane kwestie logistyczne i związane z bezpieczeństwem.

Nie byliśmy zadowoleni i nie czuliśmy się komfortowo z tym, jak Whistler Alpine Meadows planowało rozwiązać kwestie bezpieczeństwa” – napisano w komunikacie Whistler Blackcomb. “Nie pójdziemy na kompromis w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ jest to nasz priorytet numer jeden […]. Nie chcieliśmy kontynuować wyścigu w 2023 r. bez odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa”. 

Jednak Robbins twierdzi, że wymagania Whistler Blackcomb były niemożliwe do spełnienia. “Nowe pozwolenia obejmowały takie rzeczy, jak wysoka opłata operacyjna, wymagania techniczne i bezpieczeństwa zupełnie niezwiązane z imprezą biegową oraz wiele innych elementów, których nigdy wcześniej nie było” – mówi. “Osobiście uważam, że zostaliśmy w bardzo oczywisty sposób wypchnięci. Postępując w ten sposób, nikt nigdy nie musiał brać odpowiedzialności za powiedzenie “nie” naszemu wydarzeniu […] po prostu wypchnęli nas w inny sposób“.

Sprzeciw

Jak można się domyślać, w świecie trialowym zawrzało. 

W mediach społecznościowych wielu zaczęło krytykować UTMB, między innymi Ellie Greenwood, dwukrotna mistrzyni świata na 100 km i zwyciężczyni Western States 100 z 2012 roku, która wygrała również WAM 25K w 2017 roku. Oskarżyła ona władze kurortu Whistler Blackcomb o uniemożliwienie kontynuowania procesu wydawania pozwoleń dla WAM i zachęciła biegaczy do rozważenia lokalnych wyścigów zamiast tych w systemie UTMB. “Rozumiem, że UTMB w Chamonix wygląda fajnie i trzeba zdobyć “kamienie” z jednego z ich wyścigów, aby wziąć w nim udział. Ale zastanów się, czy naprawdę chcesz startować w UTMB tak bardzo, że akceptujesz takie zachowanie” – napisała.

Zdjęcie Brian McCurdy Photography
Zdjęcie Brian McCurdy Photography
Źródło: https://www.irunfar.com/whistler-alpine-meadows-ultra-trail-whistler-by-utmb-trail-race-conflict

Co ciekawe, Ironman-UTMB zatrudnił Christine Cogger, wieloletnią biegaczkę i dyrektorkę zawodów w Whistler, jako dyrektorkę zawodów Ultra Trail Whistler by UTMB. Cogger, która mieszka w okolicy Whistler od ponad 20 lat, organizowała lokalne wydarzenia, pracowała przy wydarzeniach w Whistler Blackcomb, a także pracowała przy Ironman Canada. 

“Naprawdę wierzę, że w trailu jest miejsce na większe możliwości dla biegaczy” – powiedział Cogger .”Gary organizuje świetne wyścigi, i ja brałam udział w jego wyścigach i mam do powiedzenia same dobre rzeczy. [Jego] wyścigi szybko się wyprzedają, ale dlatego ludzie nie mają okazji przyjść i się ścigać. Dlaczego więc nie stworzyć więcej możliwości? I dlaczego nie dać ludziom możliwości ścigania się na moim podwórku, aby doświadczyć niektórych tras, do których mamy dostęp} […] Wierzę, że jest tu miejsce dla każdego”.

Paul Huddle, starszy dyrektor Ironmana ds. globalnych operacji biegowych, dodał: “Musimy się bardziej jednoczyć niż dzielić. Ale rozumiem to: Ironman, UTMB, jesteśmy wielkim złym wilkiem… jesteśmy korporacją. Rozumiem to i współczuję. Ale myślę, że jest tu szansa dla obu stron”. 

Gary Robbins i CMTR zapowiedzieli powstanie nowego wyścigu, który będzie konkurował bezpośrednio z Ultra Trail Whistler by UTMB we wrześniu 2024 roku. A  Dominic Gross i Andy Pearson, gospodarze komediowego podcastu o ultrabieganiu Between Two Pines, stworzyli zbiórkę oryginalnie zatytułowaną “Pomóż Gary’emu Robbinsowi kupić UTMB” na Go Fund Me, gdzie każdy może dorzucić swoją cegiełkę do 50 milionów dolarów, które trzeba by uzbierać. 

Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

World Trail Majors

Jednak niektórzy organizatorzy, zamiast kupować UTMB, postanowili zrobić coś innego – połączyli swoje siły tworząc World Trail Majors. Powstanie WTM ogłoszono 13 listopada wskazując, że ma być to alternatywa dla globalnych wyścigów, prezentująca zróżnicowane, pełne szacunku, zrównoważone i niezależne podejście do wyścigów trailowych i ultra.

Aby pomóc w kierowaniu rozwojem tego sportu we właściwym kierunku, garstka organizatorów biegów utworzyła stowarzyszenie, którego celem jest przywrócenie pierwotnego ducha biegów trailowych i ultra, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte przez dziesięciolecia” – wyjaśniono. “Różnorodność obejmująca odmienność jako wzbogacenie i ulepszenie biegów trailowych jako aktywności sportowej, kulturalnej i społecznej. Biegi trailowe i ultra to niezwykle zróżnicowany sport, każdy wyścig jest wyjątkowy, a różnorodność dystansów, lokalizacji i terenów zapewnia nieskończoną liczbę wspaniałych doświadczeń. Różnorodność to jedna z podstawowych wartości trail runningu, którą należy celebrować”.

Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

WTM zamierza zachować szacunek dla natury i dla lokalnych zwyczajów oraz tożsamość, ponieważ każdy wyścig ma swoją odrębną i indywidualną osobowość, która jest inspirowana lokalnym środowiskiem i własną historią. “World Trail Majors nie narodził się z zamiarem konfrontacji lub rozwiązania wszystkich problemów tego szybko rozwijającego się sportu, ale raczej w celu zapewnienia nowej, alternatywnej ścieżki rozwoju, która ma być inspirująca dla wszystkich biegaczy i organizatorów”. Zebrano imprezy, które nie chcą ulec standaryzacji i paść łupem monopolu UTMB, pragnąc pokazać innym biegom, że istnieje organizacja, która stanowi alternatywną opcję. 

Współtwórcy WTM jednocześnie dodali: “Skupiamy się na wszystkich biegaczach, nie tylko na elicie. Wyścigi są niezależne, zachowują swoją indywidualność, autentyczność i dziedzictwo, ale ściśle ze sobą współpracują. Każdy wyścig jest dumny ze swojej społeczności, wnosi do niej swój wkład, odzwierciedla ją i jest przez nią wspierany. A jak każdy biegacz trailowy wie, to właśnie społeczność sprawia, że biegi trailowe są tak wyjątkowe. Mamy wrażenie, że nie wszystkie globalne biegi trailowe naprawdę to dostrzegają”. 

Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

Imprezy WTM

W nowym roku będą to:

  1. 20 stycznia – Hong Kong 100k, czyli jedno z wydarzeń, które zaprezentowało światu azjatyckie biegi trailowe. 
  2. 10 lutego – Black Canyon Ultras 100k, czysto amerykański bieg trailowy po szlakach handlowych rdzennych Amerykanów. 
  3. 24 lutego – Transgrancanaria 126k w Hiszpanii, czyli jeden z klasyków w światowym kalendarzu biegów trailowych. 

Carlos Torrent, dyrektor wyścigu The North Face Transgrancanaria dodał: “World Trail Majors to najważniejszy projekt, w jaki jesteśmy zaangażowani. To sojusz między wyścigami z długoterminową wizją, w której dążymy do zaprezentowania światu wartości naszego sportu, nie tylko na Gran Canarii, ale także w innych miejscach“.

  1. 26 kwietnia – Mt. Fuji 100 Mile (wcześniej Ultra-Trail Mt. Fuji) w Japonii, bieg trailowy w japońskim stylu z wielkim symbolicznym znaczeniem najwyższej góry w kraju. 
  2. 27 kwietnia – Madeira Island Ultra-Trail 115 km w Portugalii, znany wszystkim jako MIUT na przepięknej wyspie Maderze. 
  3. 8 czerwca – Swiss Canyon Trail 111 km w Szwajcarii odbywający się od 1994 roku. 

Założyciel wyścigu powiedział: “Swiss Canyon Trail był pionierem biegów trailowych w Europie ponad 30 lat temu. Jedynym celem naszej organizacji jest dzielenie się naszym regionem, krajobrazami, atmosferą i siłą naszych wolontariuszy. Duch trailu zawsze był dla nas siłą motywującą, z jednym słowem na myśli: dzielenie się. Dla nas szlak jest przygodą, którą pożyczamy od regionów, przez które przechodzimy, i którym jesteśmy winni największy szacunek. Tak jak pożyczamy naturę od naszych dzieci. Zachowajmy ducha szlaku i chrońmy Matkę Ziemię”.

  1. 8 czerwca – South Downs Way 100 Mile,  100 mil po historycznym szlaku South Downs Way to klasyk brytyjskiego kalendarza wyścigów.
  2. 5 lipca – Quebec Meg,  prawdziwy dziki bieg trailowy w górach w pobliżu Quebec City. 

Dyrektor wyścigu dodał: “Od kilku lat współpracujemy z wyścigami na całym świecie. To, co zawsze nas przyciągało, to wyjątkowy sposób działania każdej organizacji i ich silne zaangażowanie w lokalne społeczności. Możliwość dołączenia do międzynarodowego cyklu, który uznaje te wartości i który umacnia nasz sport jako coś wyjątkowego, jest dla nas zaszczytem. Jesteśmy przekonani, że biegacze z całego świata przyłączą się do tej inicjatywy“.

  1. 22 listopada – Ultra-Trail Cape Town 100 Mile w RPA, czyste góry obok jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast w Afryce, Kapsztadu. 

Jednocześnie dyrektor jednego z biegów Steve Brammar przyznał, że “prowadzimy rozmowy z kilkoma innymi wspaniałymi wydarzeniami, a World Trail Majors prawdopodobnie nieco się rozrośnie w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Na tym wczesnym etapie nie zdecydowaliśmy się na żaden limit liczby wyścigów”. Równocześnie dostrzegając rosnący poziom sportowy i potrzebę rywalizacji, w ramach WTM odbędzie się grand-prix, jednak w odróżnieniu od cyklów takich, jak UTMB czy Golden Trail Series, tu nie będzie skomplikowanej formy kwalifikacji i uczestnictwa. Trzeba będzie tylko ukończyć dwie imprezy z całego cyklu. Ma być to odpowiedź na zbyt duże koszty częstych podróży przez zawodników i zbyt napiętego grafiku ich startów.  

Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/
Źródło: https://worldtrailmajors.com/about-us/

Rekordzista trasy UTMB i zwycięzca z 2023 roku, Jim Walmsley, udostępniając jedną z aktywności na Stravie, wymownie zapytał “Więc gdzie będziemy się ścigać w przyszłym roku?“. 

Źródło:

https://garyrobbinsrun.com/blog/2023/10/what-really-went-down-in-whistler

https://mailchi.mp/cdefa1bc13ff/nace-world-trail-majors-4736944?e=7998d8e4a1

https://trailrunnermag.com/people/news/new-ultra-trail-whistler-by-utmb-exposes-sports-growing-pains/

https://runspirited.com/single-post/pissed-at-utmb-ironman-whistler-deal-here-s-what-you-can-do

https://irunfar.com/whistler-alpine-meadows-ultra-trail-whistler-by-utmb-trail-race-conflict

https://worldtrailmajors.com/world-trail-majors-is-born/

https://runningmagazine.ca/the-scene/new-utmb-whistler-race-causes-uproar-in-trail-community/

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Bieżnia jest dla wszystkich! Trenuj na stadionie lekkoatletycznym.

Trenuj na stadionie lekkoatletycznym! Bieżnia jest dla wszystkich!

Następne
Zdjęcie nr 6. Train hard or go home! Bez treningu zostaniesz daleko w tyle z wynikami Na zdjęciu Saucony Endorphin Pro 3

Bieganie w 2024 roku

Powiązane artykuły

dominika stelmach o trenowaniu w kenii czesc 4 03
Czytaj dalej

Dominika Stelmach o trenowaniu w Kenii – część 4 – podróże małe i duże

Po czterech tygodniach pobytu na wysokości i intensywnego treningu zmęczenie jest już konkretne. Sześć razy w tygodniu wykonuję dwie jednostki biegowe dziennie, średnio pokonuję w ciągu doby 30 kilometrów. To sporo, to znacznie więcej od tego, do czego mój organizm był przyzwyczajony. W dużej mierze plan oparty jest o podobny schemat, do którego stosują się Kenijczycy. Raz w tygodniu długie bieganie w okolicach drugiego zakresu (25-35km), dwie jednostki tempa (lub zamiast tempa fartlek).