fbpx
6 lat parkrunu w warszawie 02

6 lat parkrunu w Warszawie

W sobotę 11 maja w warszawskim Parku Skaryszewskim o godzinie 9:00 odbędzie się 6. urodzinowy parkrun Warszawa-Praga. Z tej okazji uczestnicy szykują wiele niespodzianek.

W sobotę 11 maja w warszawskim Parku Skaryszewskim o godzinie 9:00 odbędzie się 6. urodzinowy parkrun Warszawa-Praga. Z tej okazji uczestnicy szykują wiele niespodzianek.

6 lat historii lokalizacji

11 maja 2013 roku odbyła się inauguracja pierwszego parkrunu w Warszawie. Do Parku Skaryszewskiego na otwarcie pierwszej lokalizacji przyjechało bez mała stu entuzjastów biegania z Warszawy i okolic. Od tego czasu zawody zostały rozegrane już 308 razy. Wokół samego parkrunu na warszawskiej Pradze utworzyła się społeczność biegaczy, skupiająca w swoich szeregach przyjaciół, którzy regularnie startują w biegach z cyklu. Cotygodniowe spotkania parkrun Warszawa-Praga tak zbliżyły dwójkę biegaczy, że powiedzieli sobie sakramentalne tak. Obecnie zajmują się wychowaniem swojej córki na przyszłą biegaczkę. 

Marcin Urbaniak, koordynator parkrun Warszawa-Praga komentuje: “Myślę, że 6 lat temu nikt nie myślał, że cotygodniowe, wspólne bieganie po parku Skaryszewskim zamieni się w to czym teraz jest parkrun. Obecnie na parkrun regularnie przychodzą rodziny z dziećmi, osoby które nie biegają, tylko pomagają nam w organizacji, mamy też uczestników którzy maszerują dystans 5km z kijkami nordic walking. Bardzo mnie cieszy, że parkrun stał się miejscem gdzie każdy, w taki sposób jak mu to odpowiada może aktywnie rozpocząć weekend”.

Jakie atrakcje czekają na biegaczy? Po biegu zostanie urządzony piknik. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia kocy oraz smakołyków oraz wspólnej integracji.

6-lat-parkrunu-w-warszawie-01

Czym jest parkrun?

Parkrun to cykl bezpłatnych biegów z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowany co sobotę o godzinie 9:00 w 21 krajach na całym świecie.

Idea parkrunu narodziła się w Bushy park w Teddington na terenie Wlk. Brytanii, gdzie grupa wolontariuszy 3 października 2004 zorganizowała pierwszy bieg, w którym wzięło udział 13 biegaczy. Inicjatywa bardzo dobrze przyjęła się w środowisku biegowym i raz po raz otwierają się coraz to nowe lokalizacje. Do Polski parkrun przywędrował w 2011, kiedy z inicjatywy Jakuba Fedorowicza zostało utworzone Stowarzyszenie Parkrun Polska. W samej Polsce na dziś dzień działa 61 lokalizacji rozsianych na terenie całego kraju.

Warunkiem uczestnictwa w biegu jest jednorazowa rejestracja na stronie parkrun.pl oraz przyniesie na start biegu wydrukowanego, indywidualnego kodu uczestnika, który generuje się po rejestracji online. Kod uczestnika pozwala na bezpłatny udział w każdej z ponad 1000 lokalizacji na całym świecie. Biegi parkrun są otwarte zarówno na osoby, które biegają dla życiówek, jak i osób biegających dla zdrowia. Zawody są otwarte również na osoby maszerujące, chodziarzy z kijkami do nordic walking oraz biegaczy z psami. Po skończonym biegu organizowane są integracyjne spotkania, na których można poznać sympatyków aktywności fizycznej na łonie przyrody.

6-lat-parkrunu-w-warszawie-03

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
asics gel cumulustm 21 czy bieganie moze byc jeszcze bardziej komfortowe 01

ASICS GEL-CUMULUS™ 21 – czy bieganie może być jeszcze bardziej komfortowe?

Następne
nocny 4f polmaraton praski zaprezentowal koszulki tegorocznej edycji 02

Nocny 4F Półmaraton Praski zaprezentował koszulki tegorocznej edycji

Powiązane artykuły

komandosi formozy na pierwszym treningu w poznaniu 04
Czytaj dalej

Formoza Challenge z patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej!

Organizatorzy Formozy Challenge chcieliby podzielić się z Państwem ważną informacją. Zaledwie dwa dni po konferencji prasowej z udziałem Jednostki Wojskowej Formoza promującej to wydarzenie otrzymaliśmy z Ministerstwa Obrony Narodowej informację, że wraz ze współorganizatorem Urzędem Miasta i Gminy Oborniki otrzymaliśmy patronat honorowy nad Formoza Challenge Inspektora Wojsk Specjalnych - Pana gen. dyw. Piotra Patalonga.
niewidzialne granice kup ksiazke kiliana jorneta i wygraj produkty prestizowych marek suunto salomon i lyofood konkurs 01
Czytaj dalej

Niewidzialne granice – kup książkę Kiliana Jorneta i wygraj produkty prestiżowych marek Suunto, Salomon i Lyofood. KONKURS!

Druga książka wybitnego biegacza długodystansowego, skialpinisty i kolarza górskiego Kiliana Jorneta już na rynku. „Niewidzialne granice” to wspaniałe świadectwo człowieka, dla którego góry są niemalże wszystkim. Po śmierci swojego przyjaciela i wieloletniego górskiego kompana – Stephane’a Brosse’a, skazany na samotność, Kilian zastanawia się nad sensem życia i stara się rozwiać wątpliwości targające jego sumieniem. Znakomita pozycja dla fanów Kiliana Jorneta, biegów wysokogórskich oraz ludzi zakochanych w górach.
rolowanie kregoslupa 03
Czytaj dalej

Rolowanie kregosłupa

Kręgosłup przeciążamy m.in. poprzez codzienną pracę w pozycji siedzącej lub niewłaściwie i zbyt intensywne trenowanie na siłowni czy bieżni. Niezależnie od stylu życiu, na dolegliwości bólowe ...