6 lat parkrunu w Warszawie

W sobotę 11 maja w warszawskim Parku Skaryszewskim o godzinie 9:00 odbędzie się 6. urodzinowy parkrun Warszawa-Praga. Z tej okazji uczestnicy szykują wiele niespodzianek.

6 lat historii lokalizacji

11 maja 2013 roku odbyła się inauguracja pierwszego parkrunu w Warszawie. Do Parku Skaryszewskiego na otwarcie pierwszej lokalizacji przyjechało bez mała stu entuzjastów biegania z Warszawy i okolic. Od tego czasu zawody zostały rozegrane już 308 razy. Wokół samego parkrunu na warszawskiej Pradze utworzyła się społeczność biegaczy, skupiająca w swoich szeregach przyjaciół, którzy regularnie startują w biegach z cyklu. Cotygodniowe spotkania parkrun Warszawa-Praga tak zbliżyły dwójkę biegaczy, że powiedzieli sobie sakramentalne tak. Obecnie zajmują się wychowaniem swojej córki na przyszłą biegaczkę. 

Marcin Urbaniak, koordynator parkrun Warszawa-Praga komentuje: “Myślę, że 6 lat temu nikt nie myślał, że cotygodniowe, wspólne bieganie po parku Skaryszewskim zamieni się w to czym teraz jest parkrun. Obecnie na parkrun regularnie przychodzą rodziny z dziećmi, osoby które nie biegają, tylko pomagają nam w organizacji, mamy też uczestników którzy maszerują dystans 5km z kijkami nordic walking. Bardzo mnie cieszy, że parkrun stał się miejscem gdzie każdy, w taki sposób jak mu to odpowiada może aktywnie rozpocząć weekend”.

Jakie atrakcje czekają na biegaczy? Po biegu zostanie urządzony piknik. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia kocy oraz smakołyków oraz wspólnej integracji.

6-lat-parkrunu-w-warszawie-01

Czym jest parkrun?

Parkrun to cykl bezpłatnych biegów z pomiarem czasu na dystansie 5 km, organizowany co sobotę o godzinie 9:00 w 21 krajach na całym świecie.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!

Idea parkrunu narodziła się w Bushy park w Teddington na terenie Wlk. Brytanii, gdzie grupa wolontariuszy 3 października 2004 zorganizowała pierwszy bieg, w którym wzięło udział 13 biegaczy. Inicjatywa bardzo dobrze przyjęła się w środowisku biegowym i raz po raz otwierają się coraz to nowe lokalizacje. Do Polski parkrun przywędrował w 2011, kiedy z inicjatywy Jakuba Fedorowicza zostało utworzone Stowarzyszenie Parkrun Polska. W samej Polsce na dziś dzień działa 61 lokalizacji rozsianych na terenie całego kraju.

Warunkiem uczestnictwa w biegu jest jednorazowa rejestracja na stronie parkrun.pl oraz przyniesie na start biegu wydrukowanego, indywidualnego kodu uczestnika, który generuje się po rejestracji online. Kod uczestnika pozwala na bezpłatny udział w każdej z ponad 1000 lokalizacji na całym świecie. Biegi parkrun są otwarte zarówno na osoby, które biegają dla życiówek, jak i osób biegających dla zdrowia. Zawody są otwarte również na osoby maszerujące, chodziarzy z kijkami do nordic walking oraz biegaczy z psami. Po skończonym biegu organizowane są integracyjne spotkania, na których można poznać sympatyków aktywności fizycznej na łonie przyrody.

6-lat-parkrunu-w-warszawie-03