57. Bieg Westerplatte – info z ostatniej chwili

Bieg Westerplatte dla wielu uczestników zawsze był symbolem pamięci, historii, drogi od wojny do wolności. 14 września 2019 r. uczestnicy będą mogli napisać swoją własną historię na trasie 57. edycji najstarszego biegu ulicznego w Polsce ze startem w miejscu, gdzie wybuchła II Wojna Światowa i metą, skąd przyszła wolność, czyli przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności.

57. Bieg Westerplatte jest wydarzeniem, w którym obowiązuje limit 3900 miejsc startowych i już dziś wiadomo, że wszystkie pakiety startowe zostały sprzedane. Tym samym gdańska impreza należy do najpopularniejszych biegów w Polsce. Przyciąga przede wszystkim amatorów, często osoby, dla których jest to pierwsza „dziesiątka” w życiu. Nie brakuje również doświadczonych i utytułowanych zawodników z polskich tras biegowych. Dla spóźnialskich jest jednak dobra wiadomość. Organizatorzy przewidzieli 100 pakietów do nabycia w biurze zawodów w piątek, od godziny 11.00. Płatność możliwa będzie wyłącznie gotówką.

Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, nieopodal pomnika upamiętniającego polskich Obrońców Wybrzeża Września 1939 roku. Po drodze do mety biegacze pokonają m.in. kładkę nad Motławą. Sama meta znajdzie się na terenie Stoczni Gdańskiej, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam zaś na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy, odlewany medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku. Dla startujących organizatorzy przygotowali bezpłatny transport autobusami na miejsce startu.

Uczestnicy liczą na gorący doping widzów. Kibicowanie będzie możliwe zarówno na trasie biegu, jak również na mecie, przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam też zlokalizowana będzie strefa rodzinna, gdzie najmłodsi kibice będą mogli spędzić czas na zabawie. Osoby, które chcą wspierać biegaczy, a nie będą miały możliwości dotrzeć na trasę lub metę zawodów, będą mogły śledzić przebieg rywalizacji oglądając transmisję on-line. Streaming uruchomiony zostanie na stronie biegwesterplatte.pl.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte wystartowało blisko 3500 osób. Zwyciężył Sebastian Wąsicki z czasem 32 minuty i 24 sekundy. Wśród pań najszybsza była Andżelika Dzięgiel z wynikiem 35:06.

Sprawdź produkty w naszym sklepie!

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu. Partnerzy: Oceanic, TREC WEAR, Baltiqa Day Spa, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Patronat medialny: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, gdansk.pl. trojmiasto.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl. Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna