fbpx
medal1200x628 zoom

Paweł Edmund Strzelecki – Lekcja historii na medalu 22. Poznań Maratonu!

W tegorocznej edycji na medalu zostanie upamiętniona 150 rocznica śmierci podróżnika i badacza, wielkopolanina Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy m.in. Góry Kościuszki. Wybór Strzeleckiego nie jest przypadkowy, 22 lipca 2022 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, a 6 grudnia 2022 roku taką samą decyzję podjęła także Rada Miasta Poznania.

Tegoroczny projekt ma 7 cm średnicy, grubość 5 mm i waży ok. 150 gramów, awers medalu wyróżnia wzór ułożony z cyfr 2, nawiązujący do 22. edycji maratonu.

Medal z upamiętnieniem rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, będzie wyjątkową pamiątką dla wszystkich, którzy zdecydują się pobiec razem z nami 22 października – mówi dyrektor 22. Poznań Maratonu, Łukasz Miadziołko.

– W tegorocznej edycji Poznańskiego maratonu na starcie zamelduje się ok. 5 tyś biegaczek i biegaczy z całego świata. Start biegu został zaplanowany na godzinę 9:00, a już po nieco ponad dwóch godzinach na mecie będziemy dekorować wszystkich zawodników pięknymi medalami.

medal1200x628 zoom

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej marathon.poznan.pl/ i mediów społecznościowych, gdzie zamieszczamy na bieżąco wszelkie informacje dotyczące 22. Poznań Maratonu.

Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie, zm. 6 października 1873 w Londynie) – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt, na którym stanął 12 marca 1840 roku, nazwał na cześć przywódcy insurekcji z 1794 roku Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko).
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
garmin epix

Garmin EPIX 2 - jak budować formę z użyciem zegarka?

Następne
medal 61BW 2

Wyjątkowy bieg, wyjątkowe medale – ostatnie chwile, żeby zapisać się do 61. Biegu Westerplatte

Powiązane artykuły

gotowi na start w 4 gdansk maratonie 03
Czytaj dalej

Gotowi na start w 4. Gdańsk Maratonie?

4. Gdańsk Maraton, najlepsza impreza biegowa w Polsce, zbliża się coraz większymi krokami. Ten bieg to wyjątkowa trasa, w wyjątkowym mieście! Warto już dziś zaplanować start, który odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku.