Korzystaj wygodnie z naszego serwisu dzięki najnowszej aplikacji mobilnej dostępnej na Twojego Iphone’a i I’Pada!

Zamknij

Matheka Bernadrd Muinde zwycięża w Lublinie! Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich najszybszą kobietą z pobitym rekordem trasy!

Matheka Bernadrd Muinde zwycięża w Lublinie! Kenijka Barsosio Stellah Jepngetich najszybszą kobietą z pobitym rekordem trasy!

Kenijka  Barsosio Stellah Jepngetich powtórzyła ubiegłoroczny sukces i zwyciężyła w 5.PKO Półmaratonie Solidarności z czasem 1:14:04 ustanawiając rekord trasy. Wśród mężczyzn tryumfował Kenijczyk Matheka Bernadrd Muinde czas 1:07:58. Najszybszy z Polaków był Paweł Ochal, który z czasem 1:08:27 zajął 4. miejsce. Swój kolejny bardzo dobry występ odnotował reprezentant Lubelszczyzny Michał Biały z Kraśnika, który zajął 6. miejsce, pokonując trasę w  czasie 1:12:08. Rok wcześniej osiągnął wynik 1:12:17.             

Na odnotowanie zasługuje fakt, że wśród kobiet dwie zawodniczki z Kenii pobiły rekord trasy należący do reprezentantki Ukrainy Tatyany Vernygor, która uplasowała się na 3 pozycji. Tuż po starcie mocne tempo narzuciła pierwsza linia startowa, w której znaleźli się: Matheka Bernadrd Muinde, Too Sillas Kiprono, Kemboi Henry, Paweł Ochal. Razem z nimi, w jednej grupie na początku dystansu, biegli jeszcze: Łukasz Woźniak i Dariusz Kuzdra. Taki układ sił utrzymał się przez cały bieg. Nieznaczne różnice czasowe pomiędzy zawodnikami z czołowej czwórki potwierdzają, jak wyglądała walka na trasie. Od 3 km pozostała stawka peletonu traciła kontaktowy dystans do prowadzącej grupy zawodników.

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Wszyscy zawodnicy radzili sobie nad wyraz dobrze na trudnej trasie 5.PKO Półmaratonu Solidarności. A nie należy ona do łatwych. Liczne łagodne, ale długie podbiegi z dwoma ostrymi odcinkami pod górę dają się we znaki wszystkim zawodnikom. Tym razem w pierwszą sobotę czerwca słońce nie paliło jak zwykle, była dobra temperatura ok.20 stopni, a w latach minionych było naprawdę tropikalnie. Punkty żywieniowe ustawione co ok. 4km zdały egzamin, a praca wolontariuszy - uczniów LCDZ w Lublinie była na najwyższym poziomie. 

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to, co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak 5.PKO Półmaratonu Solidarności 2017.

W rywalizacji kobiet walka od samego początku toczyła się pod dyktando dwóch zawodniczek - Barsosio Stellah Jepngetich (KEN) i Christine Moraa Oigo (KEN). Obie wypracowały ponad minutę przewagi nad najgroźniejszą rywalką Tatyaną Vernygor (UKR) na pierwszych 10 km trasy i przez większość dystansu biegły razem, utrzymując tempo na czas w okolicach 1 godziny i 14 minut. Na ostatnich kilometrach znacznie więcej sił zachowała jednak Barsosio Stellah Jepngetich (KEN), która samotnie wbiegła na metę w czasie 1:14:04, ustanawiając nowy rekord trasy PKO Półmaratonu Solidarności. Christine Moraa Oigo straciła do niej 67 sekund, a na trzeciej pozycji finiszowała reprezentantka Ukrainy tracąc koronę rekordzistki trasy.

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

Na czwartym miejscu uplasowała się najszybsza Polka, Dominika Nowakowska:

Dwie Kenijki, z którymi rywalizuję na trasach biegowych i reprezentantka Ukrainy tym razem były szybsze, mimo to jestem bardzo zadowolona ze swojego występu, a osiągnięty wynik na wymagającej trasie 5.PKO Półmaratonu Solidarności jest satysfakcjonujący. Pofalowana trasa dała się nam dzisiaj mocno we znaki i trudno było przyśpieszyć. Dla mnie ten start to dobra przeprawa przed kolejnymi startami - powiedziała po biegu.

Reprezentantka Czech Petra Pastorowa, zwyciężczyni maratonu praskiego z czasem 1:21:39, musiała się zadowolić 5. lokatą. Najlepszą zawodniczką z województwa lubelskiego została Aleksandra Jakubczak osiągając czas 1:25:26. Najszybsza lublinianka Magda Kłoda straciła co prawda do niej 00:02:03, ale zdecydowanie poprawiając czas osiągnięty w 4.PKO Półmaratonie Solidarności w 2016 roku.     

matheka-bernadrd-muinde-zwycieza-w-lublinie-kenijka-barsosio-stellah-jepngetich-najszybsza-kobieta-z-pobitym-rekordem-tr

W 5.PKO Półmaratonie Solidarności 2017 wzięło udział 686 zawodników przy 799 zapisanych. Rozegrane tego samego dnia biegi towarzyszące 25.Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” w części poprowadzone po trasie półmaratonu zgromadziły na starcie blisko 2000 młodych sportowców. 

Jubileusz odpalił na najwyższym poziomie, po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski- powiedział Marek Wątorski dyrektor 5.PKO Półmaratonu Solidarności i podkreślił, że ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A, LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A, Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.     

Już wkrótce dostępne będą obszerne galerie zdjęć i materiały video z zawodów. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych. Pełne wyniki TUTAJ.

Zamknij

Nasze ciasteczka nie zawierają glutenu! Polityka prywatności cookies - zezwól jesli się zgadzasz.