Test porównawczy dwóch modeli butów Merrell – Trail Glove 4 oraz Bare Access Flex

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Osoby, które czytały już jakieś moje artykuły lub testy produktów, wiedzą, że lubię wplatać w treść wątki, które niekoniecznie związane są z tematem artykułu, ale zdecydowanie tworzą wartość dodaną, czyniąc je ciut odmiennymi i mam nadzieję – ciekawszymi. Wszak po drugiej stronie ekranu siedzi człowiek, który ma swoje zainteresowania i pasje, a bieganie z pewnością nie jest jedyną. Korzystając z okazji, proszę Cię napisz w komentarzu pod artykułem droga czytelniczko, drogi czytelniku, co oprócz biegania fascynuje Cię jeszcze. Poznajmy się trochę przy okazji testu butów Merrell!

W moim przypadku są to ostatnio takie zjawiska, takie jak dobrze rozumiana produktywność. Coraz częściej moje myśli wędrują ku pojęciu work-life balance, bo oprócz pracy jest jednak coś jeszcze. I w końcu to, co fascynuje mnie bezgranicznie –ludzka kreatywność. Dlaczego jedni mają świetne pomysły i sypią nimi na zawołanie, a inni nie potrafią zmienić swojej codzienności, nawet prostym zabiegiem? Np. biegnąć w przeciwnym niż zwykle kierunku, by doświadczyć czegoś nowego?

Potrzebowałem ostatnio pobudzenia kreatywności. Próbowałem wielu sposobów, ale jakoś żaden nie wywoływał efektu „wow”. Wreszcie, czytając książkę Tima Ferrisa “Narzędzia tytanów”, (którą polecam) natknąłem się na recenzję pozycji Julii Cameron “Droga artysty”. Tak, tak, to nadal test butów do biegania.

Zainspirowany lekturą, zastanawiałem się nad konstrukcją testu porównawczego dwóch podobnych, ale jednak różnych butów. Doszedłem do wniosku, że osoba rozważająca zakup określonego modelu, musi uzyskać niezbędne informacje, które pozwolą jej przy ekranie komputera podjąć decyzję, czy ten but jest dla niej, czy też nie. Spisałem więc zbiór parametrów, które każdy będzie mógł ocenić według upodobań i na ich podstawie podjąć decyzję: kupić czy szukać dalej?

test-porownawczy-dwoch-modeli-butow-merrell-trail-glove-4-oraz-bare-access-flex-04

Przejdźmy zatem do sedna artykułu testu porównawczego dwóch modeli. Producenta znanego do tej pory z wybitnie wygodnych, trwałych i funkcjonalnych butów do użytku codziennego marki Merrell, której od lat jestem fanem.

Merrell Trail Glove vs. Merrell Bare Access Flex

Cecha

Merrell Trail Glove 4

Merrell Bare Access Flex

Parametry techniczne i odczucia

Przeznaczenie

Biegi w terenie leśne ścieżki, góry

Biegi w terenie – leśne ścieżki, góry oraz drogi utwardzone

Dla kogo

Osób lekkich, bez nadmiarowych kilogramów

Osób lekkich, bez nadmiarowych kilogramów

Drop

0 mm

0 mm

Waga buta – rozmiar 41

196

185

Amortyzacja

Minimalistyczna

Minimalistyczna

Maksymalny dystans

Jednorazowy trening lub zawody do 20 km

Jednorazowy trening do 20 km

Wygoda

4/5

3/5

Rodzaj stopy

neutralna

neutralna

Rozmiarówka

zawyżona standardowo biegam w butach 26,5 cm, tu musiałem wymienić buty na 25,5 cm bo standardowy rozmiar, był o wiele za duży a i w tych mniejszych mam jeszcze nadmiar wolnej przestrzeni

zawyżona standardowo biegam w butach 26,5 cm, tu musiałem wymienić buty na 25,5 cm bo standardowy rozmiar, był o wiele za duży a i w tych mniejszych mam jeszcze nadmiar wolnej przestrzeni

Dynamika

5/5

3/5

Podeszwa zewnętrzna

Bieżnik

Agresywny z licznymi wypustkami

Płaski

Przyczepność

Dobra przyczepność na śliskich nawierzchniach

Dobra przyczepność na śliskich nawierzchniach

Użyte technologie

Vibram TC5+

Podeszwa środkowa

Elastyczność

4/5

3/5

Responsywność

4/5

2/5

Wsparcie łuku podłużnego

4/5

5/5

Stabilizacja

3/5

4/5

Cholewka

Dopasowanie

5/5

3/5

Przodostopie

szerokie, spora ilość miejsca na palce

szerokie, spora ilość miejsca na palce

Trzymanie pięty

5/5

4/5

Elastyczność

5/5

5/5

System wiązania

tradycyjny

tradycyjny

Wentylacja

5/5

5/5

Ochrona palców

Ponieważ jest to but trailowy, niezbędne są elementy ochronne palców – przy tak lekkiej konstrukcji producentowi udało się to rozwiązać rewelacyjnie

nie dotyczy

Potrafisz dodać jeszcze jakieś parametry, których tu brakuje, a mogą być pomocne przy wyborze butów? Dopisz je w komentarzu! Jeśli dodamy je do testu, dostaniesz nagrodę.

Te buty wymagają czasu…

Chciałbym, żeby było jasne – to nie są buty, które poleciłbym początkującemu biegaczowi, zwłaszcza zmagającemu się z dodatkowymi „bagażem”. Z uwagi na to, że oba modele mają 0 mm drop (różnicę wysokości pomiędzy palcami a piętą) oraz naprawdę minimalistyczną amortyzację, wymuszają stawianie stopy na przodostopiu. Tu nie ma warstwy ochronnej, amortyzującej uderzenia piętą. Ja osobiście uwielbiam i kiedy tylko mogę stosuję takie rozwiązania, bo są bliższe naturalnym ruchom stopy.

Coś kosztem czegoś

test-porownawczy-dwoch-modeli-butow-merrell-trail-glove-4-oraz-bare-access-flex-03

W moim rozmiarze (tj. 41), buty Merrell ważą odpowiednio 185 g Merrell Bare Acces Flex oraz 196 g Trail Glove. Sam zatem rozumiesz, że przy takiej wadze trudno oczekiwać systemów amortyzacyjnych. Te buty są lekkie. Dla porównania zważyłem zwykły kapeć, w jakim chodzę po domu waży 86 gramów. Buty Merrell mają zaledwie 100 gramów więcej. Typowe kolce do biegania na bieżni tartanowej ważą około 110 gramów. Waga buta dosyć często determinuje jego przeznaczenie te ewidentnie przeznaczone są do szybkich, krótkich treningów oraz startów w zawodach, na których każdy element ma znaczenie.

test-porownawczy-dwoch-modeli-butow-merrell-trail-glove-4-oraz-bare-access-flex-02

Podsumowanie

Zdecydowanie moim liderem w tym wyścigu są buty trailowe Merrell Trail Glove 4. Mają wszystkie elementy, które są niezbędne, aby szybki trening lub start w zawodach dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Pełna kontrola nad trakcją dzięki świetnej podeszwie Vibram plus zastosowana technologia Barefoot idealnie dopasowująca cholewkę, dają wrażenie obecności samej skarpety na stopie. Można wyjść i zasuwać przed siebie, ciesząc się każdym pokonanym kilometrem. To oczywiście nie oznacza, że drugi testowany model jest zły. Jest po prostu inny. Ja osobiście lubię idealne spasowanie cholewki, mniej miejsca w bucie, na niepotrzebne ruchy stopy, które sprawiają, że but staje się mniej dynamiczny. To pewnie też rzecz gustu, kompletnie bez znaczenia dla oceny produktu. Oba modele butów Merrell pod względem jakości wykonania to światowa czołówka. W tym względzie nic im zarzucić nie można.