Mini-test – maxi-dźwięk, czyli biegamy z AKG K326…

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Dostałem do testowania słuchawki AKG K326. Nie jestem osobą, która 24 godziny na dobę chodzi z muzyką w uszach, ale od czasu do czasu zdarza mi się zabrać ze sobą iPoda.

O wiele częściej słucham muzyki w czasie biegania. Bo to już zupełnie inna bajka. Niestety, do tej pory nie miałem szczęścia do dobrych słuchawek, które jednocześnie będą się dobrze trzymać, będą komfortowe i zapewnią bardzo dobrą jakość muzyki. Słuchawki AKG słyną z niej, jak również z doskonałego wykonania. Czego chcieć więcej? Właściwie tylko tego, żeby same trzymały się uszu…

O co tyle hałasu?

Model AKG K 326 to najwyższej jakości sportowe słuchawki douszne o półotwartej konstrukcji i specjalnym uchwycie na uszy. Ten specjalny uchwyt ma zapewnić osobom biegającym, czy jeżdżącym na rowerze lub rolkach komfort, który w połączeniu z perfekcyjnym (?) dźwiękiem i atrakcyjnym wzornictwem uczynią z tych słuchawek punkt odniesienia dla wszystkich innych produktów na rynku. Dodatkowo, inżynierowie AKG zintegrowali z przewodem regulację głośności, pauzę i mikrofon dzięki czemu, słuchawki K326 to idealny partner podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. No może poza pływaniem.

Urządzenie testowałem na telefonach HTC Desire, iPhone 3G, Nokia N95 8GB oraz  na iPodzie Nano 4-tej generacji. Co ciekawe, słuchawki K326 są opatrzone znakami  „Made for iPod, iPhone, iPad”. Dlaczego ciekawe? Czytajcie dalej, a będzie wam dane dowiedzieć się…

>2m/s prosto w plecy

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to słuchawki AKG K326 nie mają sobie równych. Przynajmniej w porównaniu do słuchawek, których miałem okazję wcześniej używać. Jedynymi porównywalnym z AKG były słuchawki Apple, które są standardowo dodawane do iPhonów, czy iPodów. Korzystałem ze słuchawek Sony, Panasonica, JVC i kilku innych firm, a jednak to AKG i Apple wiodą prym. W słuchawkach AKG słychać jeszcze więcej, a to dla każdego melomana ogromnie dużo. Słychać pewne subtelności bez konieczności robienia głośniej, słychać to, czego nie słychać lub nie słychać tak dobrze w przypadku innych. Są bardzo lekkie. Po krótkim czasie przestajemy czuć je na sobie, a tak zachwalane uchwyty na uszy są naprawdę bardzo wygodne i dobrze wykonują swoją pracę. Co do dźwięku, to w przypadku trzech testowanych urządzeń był on bliski ideału. Trzech, bo niestety na Nokii nie udało się przeprowadzić testu! Podłączyłem słuchawki do iPhona 3G, wybrałem numer znajomego, żeby powiedzieć mu, że znalazłem słuchawki idealne. Okazało się jednak, że nie ma róży bez kolców….

<2m/s prosto w twarz

Słuchawki AKG K326, a przynajmniej egzemplarz, który otrzymałem do testów, ma w mojej ocenie dwie wady. Pierwsza – słuchawki podłączone do telefonu Nokia N95 8GB wydawały dźwięk charakterystyczny dla zwarcia. To oczywiście uniemożliwiło dalsze testy. Druga – zarówno w przypadku telefonu HTC Desire, jak i iPhona 3G mikrofon nie działał w ogóle! Ciekaw jestem, czy trafił mi się jeden na tysiąc wadliwy egzemplarz, czy może to wina lekko zaokrąglonych wejść mini-jack w obu telefonach? No cóż, fakt pozostaje faktem, że zanim zakupicie te słuchawki z myślą o korzystaniu z zintegrowanego w nich mikrofonu, to podczas zakupu sprawdźcie, czy aby na pewno działa z Waszym telefonem.

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka doskonałego dźwięku w trakcie jazdy na rowerze, rolkach, wspinaczki, biegania, etc. to słuchawki AKG K326 są doskonałym wyborem. Niestety, występują tylko w trzech kolorach i może znaleźć się ktoś, komu żaden kolor nie będzie pasował… Innymi słowy, najwyższa półka i tyle. Jeśli jednak ktoś, chce korzystać z mikrofonu zintegrowanego z regulacją głośności i kablem, to koniecznie w trakcie dokonywania zakupu trzeba sprawdzić, czy będzie to sprawny duet.

Specyfikacja:

 • bardzo solidnie i precyzyjnie wykonane
 • smukły kształt słuchawki perfekcyjnie i komfortowo pasujący do ucha
 • świetnie nadają się do przenośnych odtwarzaczy cd/mp3
 • przetworniki: dynamiczne, półotwarte
 • pasmo przenoszenia: 17-23.000hz
 • impedancja: 32 ohm
 • SPL (sound pressure level): 126 db
 • typ: przewodowe, douszne
 • maksymalna moc wejściowa: 15 mw
 • regulacja głośności oraz mikrofon zintegrowany z przewodem
 • przewód z miedzi ofc 99,99%, o długości: 1m
 • pozłacany wtyk: jack stereo 3,5mm
 • niewielka waga słuchawek bez kabla: 5 gram
 • w zestawie etui ochronne
 • kolor słuchawek: czarne
 • kompatybilność z iPhonem

Cena: od 149,50 do 239,-

Post Scriptum

Znak kompatybilności z urządzeniami Apple to w dzisiejszych czasach wartość dodana. W przypadku AKG dziwi więc niedoróbka związana z niedopasowaniem złącza mini-jack do modeli iPhone 3G i 3GS (nie miałem okazji sprawdzić kolejnej generacji iPhona).

Za możliwość przeprowadzenia testu dziękujemy firmie mp3store.pl. To nie był tekst sponsorowany. Banner na dole artykułu jest podziękowaniem za bezproblemowe użyczenie sprzętu. Gdyby wszystkie firmy były tak elastyczne…