Kalkulator zakresów tętna treningowego oraz startowego

Kalkulator zakresów tętna
Kalkulator zakresów tętna
Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

W internecie możesz znaleźć całkiem sporo kalkulatorów wyliczających tempo biegu, czas odcinka czy długość kroku. Wasze pytania jednak częściej dotyczą tego – jak wyliczyć zakresy tętna. Przygotowałem specjalny kalkulator zakresów tętna, którego kopię możesz zapisać na swoim dysku Google i edytować na swoje potrzeby.

Wymagania

Aby skorzystać z tego arkusza musisz mieć na swoim komputerze Office 365 lub po prostu zainstalowany program Excel lub założone konto na @gmail.com – jeśli go nie posiadasz, zrobisz to całkowicie za darmo tutaj. Program Excel można otwierać również w Arkuszach Google.

Kalkulator zakresów tętna

Niniejszy kalkulator zakresów tętna bazuje na twoim tętnie maksymalnym. Jeśli przeprowadzałeś kiedykolwiek test empiryczny i znasz jego wartość, to wskazania kalkulatora będą bardzo dokładne. Jeśli tego nie robiłeś, będziesz mógł skorzystać z gotowej formuły. Wystarczy, że podasz podstawowe dane jak wiek, waga, wzrost. 

O tym, jak wyznaczyć HRmax przeczytasz w poniższych artykułach:

Informacja

Zdaję sobie sprawę, że bazowanie na wyliczeniu HRmax ze wzoru może nie jest najdokładniejszym sposobem, jednak z drugiej strony trzeba mieć świadomość tego, do jakiego wysiłku trzeba się “zmusić”, aby wykonać ten test empirycznie. Nie dla każdego jest on wskazany, ale o tym piszę w Głos serca – odsłona pierwsza.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

W kolejnym kalkulatorze przygotuję wyliczenie bazujące na tętnie progu mleczanowego LT. Osobiście z niego właśnie korzystam, jednak aby go wykorzystać trzeba już znać swój organizm lepiej niż dobrze. Stąd też uwierz mi, że lepiej bazować choćby na wyliczeniu ze wzoru, aniżeli pozostawić zegarek samemu sobie i mieć kompletnie niewłaściwe wskazania, tak naprawdę nie mówiące nic o twoich postępach i formie.

Pobierz kalkulator zakresów

Dziękuję

Kalkulator zakresów to pierwszy z serii artykułów, które mają na celu dostarczyć ci przydatne narzędzia wspomagające twój sportowy rozwój. Robię to dla ciebie i jeśli uznasz, że kalkulator spełnia twoje oczekiwania, będę niezmiernie wdzięczny jeśli udostępnisz ten artykuł i pchniesz przydatną oraz praktyczną wiedzę dalej w internet. Głęboko wierzę, że dzielenie się wiedzą za darmo to wartość ponadczasowa, a dobro wraca. W taki lub inny sposób.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę