Igrzyska przez cały rok – czy to możliwe ? Zachęć znajomych do ruchu!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Igrzyska w Rio już za nami, zakończyły się też paraolimpijskie igrzyska. Dla większości kibiców wraz ze zgaszeniem olimpijskiego znicza kończą się niesamowite emocje związane ze znakiem Pięciu Kół Olimpijskich. Niektórzy zaraz po Ceremonii zamknięcia zaczynają odliczać czas do kolejnych Igrzysk. Ale na szczęście są i tacy, którzy by umilić sobie czas pomiędzy Wielkimi Igrzyskami organizując własne – lokalne. Zachęcając mieszkańców do ruchu i do sportu, propagują uczciwą rywalizację oraz idee Barona De Couberteina, a  przy okazji dostarczają sobie niezapomnianych sportowych emocji.

O idei Dolnośląskich Igrzysk LZS rozmawiam z Panem Leszkiem Noworólem, wiceprezesem Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu.

Piotr Markowski: Skąd wzięła się idea Dolnośląskich Igrzysk LZS, kto je wymyślił i rozpropagował oraz która to już edycja?

Leszek Noworól: Idea igrzysk dolnośląskich narodziła się 17 lat temu, a więc jak łatwo wyliczyć było to w roku połączenia starych województw i utworzenia województwa dolnośląskiego. Wtedy to wspólnymi siłami na spotkaniu „jednoczącym” cztery województwa (wałbrzyskie, jeleniogórskie, legnickie, wrocławskie), wypracowaliśmy nowy sposób realizacji naszych zadań w sposób „kompleksowy,” „całoroczny”, z którym mogliśmy się zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego jako projektem do realizacji naszych zadań. Rozpropagowanie naszego projektu odbywało się poprzez nasze jednostki terenowe : kluby, Rady Gminne LZS, Rady Powiatowe LZS.

P.M Kto może w nich wystartować i w jakich konkurencjach, oraz  jak wyglądają eliminacje do Igrzysk ?

L.N Igrzyska to całoroczny cykl imprez sportowych najbardziej  popularnych w naszych (wiejskich i małomiasteczkowych środowiskach): piłka nożna halowa dzieci do lat 13 (styczeń marzec), tenis stołowy (marzec kwiecień) , wiosenne biegi przełajowe (kwiecień), turnieje: piłkarska kadra czeka – chłopców i dziewcząt. To także lekkoatletyka, turniej piłki nożnej dzieci „Puchar lata”, jesienne biegi przełajowe, warcaby stu polowe, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, piłka halowa dzieci do lat. Jest tego naprawdę sporo. Eliminacje do naszych dyscyplin odbywają się na szczeblu gmin, później powiatów, a najlepsi startują w finałach.

P.M Jakie są zasady zdobywania punktów i rywalizacji , czy medale zdobywa się indywidualnie czy też rywalizują tylko Gminy i Powiaty?

L.N W każdej dyscyplinie indywidualnej medale zdobywają zawodniczki i zawodnicy, w konkurencjach drużynowych wręczamy i puchary i medale drużynom. Całorocznie prowadzona jest punktacja gmin i powiatów – igrzyska kończą się corocznym podsumowaniem w miesiącu grudniu wręczeniem pucharów dla najlepszych 15 gmin oraz powiatów. Gospodarzem podsumowania jest co rocznie zwycięzca powiatowy igrzysk.

P.M Pytanie z Historii Imprezy – czy Igrzyska wylansowały jakieś gwiazdy sportu, kto ze znanych sportowców brał w nich udział ?

L.N Igrzyska są typowo tzw. masówką, a więc nie lansują gwiazd sportu, nazwijmy to zawodowego czy jak kto woli wyczynowego, pomimo, że startują u nas gwiazdy lekkiej atletyki czy biegacze.

P.M Czyli jednym słowem, wystartować może każdy. To dobra idea, zachęcić do ruchu jak największą grupę ludzi. Jak z kolei ocenia Pan  rozwój imprezy – co się zmieniło od pierwszej edycji, jakie są potrzeby organizatorów, czy można by zmienić, gdyby pojawili się sponsorzy? 

L.N Przez cały czas trwania igrzysk, poszczególne dyscypliny są modyfikowane i poprawiane. Ideą naszych igrzysk jest to aby wędrowały one po całym województwie dolnośląskim co powoduje, że kolejni gospodarze starają się aby impreza organizowana na ich terenie była jak najlepiej zorganizowana. Taka wewnętrzna rywalizacja na pewno powoduje, że imprezy są dobrze przygotowywane i organizowane. Gdybyśmy posiadali większe środki to na pewno zagwarantowalibyśmy lepsze nagrody. Organizacyjnie te Igrzyska są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

P.M Jak to się stało, że szkoła taka jak w Roztoce organizuje finał wojewódzki, co sama szkoła ma w sobie, czym dysponuje gmina, że wybór padł właśnie na nich? 

L.N Co roku w miesiącu październiku Rada Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS na swoim zebraniu przydziela imprezy na kolejne igrzyska wg zgłoszonych akcesów. Przy przydzielaniu imprez jest wiele kryteriów branych pod uwagę: m.in. oferta przedstawiana przez głównego organizatora. Do każdej imprezy jest kilku chętnych. W roku ubiegłym swoją ofertę organizacji jesiennych biegów przełajowych złożyło środowisko dobromierskie. Wśród kilku ofert w wyniku głosowania ich oferta wygrała organizację finału jesiennych biegów  przełajowych na rok 2016.

Dziękuję bardzo za rozmowę. Myślę, że to świetna idea także dla innych miejscowości w Polsce, które jak widać, potrafią zdziałać równie wiele co wieksze miasta. Nie ukrywam, że oromna pracą jaką wkładają Państwo w promocję sportowego trybu życia, ma coraz silniejszy wymiar. Życzę sukcesów i mam nadzieję, do spotkania za rok. Wszystkich, których zainteresowała idea Igrzysk Dolnośląskich i chcieli by być na bieżąco z wynikami lub dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy już bezpośrednio na stronę – wszelkie informacje znajdziecie na lzs.info.pl