Ból w kolanie przy kucaniu, siadaniu, wstawaniu – Poradnia Biegacza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Krzysztof Adamowicz z actimedica.pl odpowiada na pytanie czytelnika treningbiegacza.pl: Od dwóch miesięcy coś mi pyka (chrupie) w lewym kolanie.  Owa przypadłość pojawia przy kucaniu, siadaniu, wstawaniu z krzesła, wchodzeniu po schodach. Kolano nie jest spuchnięte, jednak czasami odczuwam ciepło w tym miejscu.

Prawdopodobnie przeskakuje Ci w stawie rzepkowo-udowym – czyli pod rzepką. Jak przykładasz rękę i czujesz przeskakiwanie pod ręką, to prawdopodobnie jest to rzepka. Najczęściej dźwięk ten jest słyszalny przez nadmierne boczne przyparcie rzepki. Występuje zbyt dużo kompresji w tym stawie, przykurczają się mięśnie i troczki boczne rzepki, i problem może utrzymywać się bardzo długo. Spróbuj się porozciągać, tzn.: pośladek, pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień czworogłowy uda. Pamiętaj, że podczas stretchingu nie może boleć Cię kolano.

W wywiadzie często można usłyszeć, że objawy bólowe najczęściej pojawiają się przy wstawaniu z krzesła, chodzeniu ze schodach, kucaniu, przebywanie długo w pozycjach ze zgiętym kolanem, dźwiganie, u kobiet przy chodzeniu na obcasach, itp. W badaniu czynnościowym można zastosować całą gamę testów ruchowych dla sprowokowania objawów u pacjenta, nie tylko po to, by sprawdzić czy faktycznie istnieje jakiś problem funkcjonalny w obrębie przedniego przedziału stawu kolanowego, ale także dla sprawdzenia, jak szybko pojawia się ból, w jakich zakresach kątowych, jaka jest jego intensywność i czy istnieją ewentualnie jakieś ruchy trikowe. Dodatkowo częstym problemem jest zaburzenie propriocepcji, które może być zarówno przyczyną pierwotną jak i konsekwencją problemu.

Niepokoi mnie to, że powiedziałeś o tym grzaniu się stawu kolanowego i przeskakiwaniu przy maksymalnym zgięciu. Przeskakiwanie pod rzepką słyszymy najczęściej w początkowym zakresie ruchu tzn. przy rozpoczynaniu zgięcia lub przy powrocie z małego zgięcia do pozycji wyprostnej.

Zrób usg dla wykluczenia patologii w obrębie łąkotki przyśrodkowej i aby sprawdzić czy nie mamy do czynienia z przerośniętym fałdem błony maziowej.

Doraźnie zalecam:

  • cold-pack 15 minut 3x dziennie,
  • stretching,
  • możesz robić ćwiczenia na poprawę napięcia w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda,
  • unikaj nadmiernego zginania kolana,
  • siedząc trzymaj nogę wyprostowaną.